Obsesyjno-kompulsywne zaburzenie osobowości (OCPD)

Obsesyjno-kompulsywne zaburzenie osobowości to jeden z typów zaburzeń osobowości. Ludzie cierpiący na OCPD odczuwają silną potrzebę porządku, perfekcji i kontroli. Zwracają nadzwyczajną uwagę na szczegóły, listy, organizację i harmonogramy. To może prowadzić do tworzenia schematów i zasad postępowania zarówno dla samych chorych, jak i dla osób z ich otoczenia. Są perfekcjonistami i mogą odczuwać zaniepokojenie lub złość, jeśli coś idzie nie po ich myśli. To może wprowadzić takie osoby w rozpacz. Z tego względu obawiają się delegować zadania, ponieważ ktoś inny mógłby wykonać je nieprawidłowo. Ludzie z OCPD uważają, że czyny i przekonania mogą być tylko albo dobre, albo złe. Często uważają, że zawsze mają rację. OCPD nie jest to nie to samo, co zaburzenie obsesyjno-kompulsywne (OCD), ale oba zaburzenia mogą współistnieć ze sobą.

Kobieta rozmawiająca z terapeutą.

Przyczyny

Nikt nie wie na pewno, co powoduje to zaburzenie. Prawdopodobnie są to czynniki genetyczne, a pewną rolę odgrywa także środowisko i doświadczenia danej osoby. OCPD występuje częściej u osób, u których w rodzinie jest osoba z tym zaburzeniem. OCPD częściej dotyka mężczyzn. Wraz z tym zaburzeniem mogą współistnieć inne problemy ze zdrowiem psychicznym. Należy do nich depresja i nadużywanie alkoholu. Zaburzenie może wystąpić w wyniku braku równowagi określonych substancji chemicznych w mózgu.

Objawy

Osoba z OCPD wykazuje objawy perfekcjonizmu, które zwykle zaczynają być widoczne w wieku nastoletnim lub niedługo po ukończeniu 20. roku życia. Wysokie standardy, które narzuca sobie taka osoba, mogą stanowić przeszkodę w realizacji zadań. Osoba ta może wycofywać się emocjonalnie w sytuacjach, których nie jest w stanie kontrolować, co może wpływać na umiejętność rozwiązywania problemów i budowania bliskich relacji.

Do innych objawów OCPD należą:

  • Nadmierne zaangażowanie w pracę

  • Brak elastyczności

  • Brak hojności

  • Niechęć do delegowania zadań

  • Brak chęci okazywania uczuć

  • Nadmierna koncentracja na szczegółach, zasadach i listach

  • Trudności z wyrzucaniem przedmiotów, nawet jeśli są bezwartościowe

Badania i testy

Nie istnieje żadne badanie fizykalne w kierunku OCPD. Zaburzenie jest diagnozowane na podstawie badania psychologicznego. Lekarz musi uwzględnić czas i stopień nasilenia objawów. Do stwierdzenia OCPD nie jest konieczne występowanie wszystkich objawów tego zaburzenia.

Leczenie

Leczenie rozmową, takie jak terapia zachowania kognitywnego, jest uznawane za najskuteczniejszą formę leczenia. Leki nazywane selektywnymi inhibitorami zwrotnego wychwytu serotoniny (SSRI) mogą pomóc w zmniejszeniu niepokoju i depresji. W niektórych przypadkach najskuteczniejsze jest połączenie leków z leczeniem rozmową, zamiast stosowania obu form leczenia oddzielnie.

Możliwe powikłania

Do powikłań OCPD należą:

  • Niepokój

  • Depresja

  • Problemy w pracy

  • Problemy z relacjami

© 2000-2025 The StayWell Company, LLC. All rights reserved. This information is not intended as a substitute for professional medical care. Always follow your healthcare professional's instructions.