Jak karmić dziecko piersią

Do pobierania mleka z piersi (ssania) niemowlęta używają warg, dziąseł i języka. Dziecko rodzi się z instynktem ssania. Jednak nauczenie się karmienia piersią wymaga czasu zarówno dla Ciebie, jak i dla Twojego dziecka. Możesz podjąć pewne kroki, aby wspierać naturalne instynkty swojego dziecka.

Kontakt skóra na skórze

Jeśli to możliwe, trzymaj dziecko tuż po i przez kilka godzin po porodzie na skórze (skóra na skórze). Można to kontynuować w pierwszych tygodniach po porodzie.

Jak często powinnam karmić dziecko?

Noworodka należy karmić piersią od 8 do 12 razy w ciągu 24 godzin. Karm dziecko zawsze, gdy wykazuje oznaki głodu. Gdy dziecko jest głodne, wydaje się bardziej rozbudzone i może Cię szukać. Oznacza to obracanie główki w Twoim kierunku, kiedy głaskasz je po policzku. Dziecko może również wydawać odgłosy ssania lub ssać swoją rękę. Płacz jest późną oznaką głodu. Jeśli dziecko płacze, może być mu trudno uspokoić się do karmienia piersią. Niemowlęta często jedzą o nieregularnych porach. Z czasem karmienie stanie się jednak bardziej regularne. Czasami dziecko może jeść kilka razy pod rząd (karmienie zgrupowane), a następnie robić przerwy. 

Jeśli dziecko wydaje się senne lub zbyt niespokojne, aby je karmić, rozbierz je i połóż nagie na swojej skórze. Nie trzymaj dziecka ciasno zawiniętego w chustę. Może to spowodować, że będzie zbyt senne, aby je nakarmić.

Przy każdym karmieniu zmieniaj pierś, którą podajesz jako pierwszą. Na przykład, jeśli ostatnie karmienie rozpoczęło się z prawej strony, przy tym karmieniu należy najpierw podać pokarm z lewej strony. Zawsze podawaj drugą pierś, gdy dziecko przestanie jeść z piersi z pierwszej strony.

Zapytaj lekarza o budzenie dziecka do karmienia. Jeśli od ostatniego karmienia minęły 4 godziny, może być konieczne obudzenie dziecka i podanie piersi. 

Podawanie piersi

Przytrzymaj pierś kciukiem na górze, a palcami pod spodem w luźnym uścisku. Delikatnie dotknij brodawką dolną wargę dziecka. Gdy zobaczysz, że dziecko szeroko otwiera usta, szybko przysuń je do piersi.

Kobieta trzymająca niemowlę przy piersi, przygotowując się do ssania.

Przystawianie

Sposób w jaki dziecko trzyma pierś, nazywane jest przystawianiem. Po przystawieniu dziecka do piersi większa ilość ciemniejszej skóry wokół brodawki sutkowej (otoczki) powinna być widoczna powyżej górnej wargi dziecka niż poniżej dolnej wargi. Przód całego ciała dziecka powinien Cię dotykać. Nos i broda dziecka powinny przylegać do piersi. Policzki dziecka powinny być pełne i nie zapadać się do środka. Powinnaś móc widzieć wargi dziecka. Powinny być lekko wywinięte na zewnątrz. Gdy dziecko ssie, jego szczęka powinna być szeroko otwarta. Nie powinno to być przeżuwanie. Słuchaj, czy dziecko połyka. Przystawienie dziecka i ssanie nie powinno boleć. Jeśli tak nie jest, spróbuj odstawić dziecko i zacząć od nowa.

Dziecko karmione piersią.

Odstawienie dziecka

Pozwól dziecku jeść tak długo, aż będzie zadowolone. W większości przypadków, gdy dziecko skończy jeść, samo puści pierś. Oznacza to, że dziecko skończyło jeść z tej piersi. W przypadku odczuwania bólu lub z innego powodu konieczne może być szybsze odstawienie dziecka. W tym celu należy wsunąć palec do kącika ust dziecka. Powinno być wyczuwalne przerwanie ssania. Dopiero gdy ssanie zostanie przerwane, odsuń dziecko od piersi. Nie odstawiaj dziecka od piersi, dopóki nie poczujesz, że ssanie się zmniejsza.

Kobieta używająca palca do odstawienia karmionego dziecka od piersi.

Pomoc dziecku w odbijaniu po jedzeniu

Dzieciom karmionym piersią nie musi się odbijać tak często jak dzieciom karmionym butelką. Przepływ w butelce jest szybszy, a dzieci mają tendencję do połykania większej ilości powietrza. Pomóż dziecku w odbijaniu po jedzeniu z każdej piersi:

  • Trzymaj dziecko na wysokości górnej części klatki piersiowej lub lekko ponad ramieniem. Delikatnie masuj lub poklepuj plecy dziecka.

  • Możesz też trzymać dziecko siedzące na kolanach. Podtrzymuj główkę i klatkę piersiową dziecka z przodu i z tyłu. Powoli kołysz dziecko w przód i w tył.

  • Nie martw się, jeśli dziecku się nie odbije. To może nie być konieczne.

© 2000-2025 The StayWell Company, LLC. All rights reserved. This information is not intended as a substitute for professional medical care. Always follow your healthcare professional's instructions.