Choroby przewlekłe: Odgrywanie aktywnej roli w Twojej opiece

Lekarz przygotuje dla Ciebie plan leczenia. Plan ten może obejmować leki. Może też obejmować sposoby na znalezienie wsparcia emocjonalnego. Aby poczuć się zdrowiej i mieć kontrolę nad sytuacją, staraj się postępować zgodnie z planem.

Lekarz rozmawiający z pacjentem w gabinecie lekarskim.

Porozmawiaj z lekarzem

Aby jak najlepiej wykorzystać wizyty u lekarza, skorzystaj z poniższych wskazówek:

  • Przynieś listę pytań. Zrób listę rzeczy, o których chcesz porozmawiać, np. o nowych metodach leczenia. Poinformuj lekarza, że masz pytania. Nie bój się ich zadawać. Zapisz odpowiedź lekarza.

  • Prowadź dziennik wszelkich zmian. Zapisuj wszelkie zmiany dotyczące Twojej choroby i samopoczucia. Zabieraj swoje notatki na wizyty u lekarza.

  • Zapytaj o inne usługi zdrowotne. Zapytaj o wizytę u innych świadczeniodawców, jak dietetyk lub fizjoterapeuta.

  • Zapytaj o opiekę uzupełniającą. Zapytaj, czy może pomóc wypróbowanie akupunktury lub ziół.

  • Zabierz ze sobą członka rodziny lub zaufanego przyjaciela. Osoba ta może pomóc Ci zrozumieć i zapamiętać, co powiedział lekarz. Może też robić za Ciebie notatki. Wtedy Ty możesz skoncentrować się na rozmowie z lekarzem.

Przyjmuj leki

Dowiedz się więcej o przyjmowanych lekach. Aby osiągnąć najlepsze rezultaty:

  • Porozmawiaj z farmaceutą. Zapytaj farmaceutę, czy są jakieś pokarmy, zioła, suplementy lub leki, których nie należy spożywać w trakcie przyjmowania Twoich leków. Może to obejmować leki bez recepty, jak aspiryna. Może to też obejmować witaminy i zioła. Zapisz te informacje.

  • Czytaj etykiety. Przyjmuj leki tylko zgodnie z zaleceniami. Nie pomijaj dawek. Nie zwiększaj ani nie zmniejszaj dawek. Zanim przestaniesz przyjmować leki, porozmawiaj z lekarzem.

  • Nie udostępniaj nikomu swoich leków. Nie udostępniaj leków ani nie przyjmuj ich od innej osoby, nawet jeśli jest to ten sam lek i ta sama dawka.

  • Miej świadomość skutków ubocznych. Powiedz lekarzowi o wszelkich skutkach ubocznych. Mogą istnieć inne leki, które możesz wypróbować.

  • Przechowuj leki prawidłowo. Na niektóre leki może wpływać ciepło lub światło.

  • Sprawdź koszt. Zapytaj ubezpieczyciela o możliwość zakupu leków przez pocztę. Możesz też skontaktować się z grupami koncentrującymi się na Twojej chorobie. Mogą znać inne sposoby na zaoszczędzenie pieniędzy.

  • Prowadź aktualną listę swoich leków. Przechowuj ją w portfelu lub na urządzeniu elektronicznym. Przekaż listę partnerowi lub przyjacielowi. W ten sposób w nagłych wypadkach będzie istniała kopia zapasowa.

Zacznij radzić sobie ze swoimi emocjami

W przypadku problemów zdrowotnych to normalne, że czasami odczuwasz smutek lub przygnębienie. Niektóre leki mogą także wpływać na nastrój. Powiedz komuś, jeśli te uczucia nie mijają. Depresję można leczyć.

Jeśli chcesz, podziel się tym, czego się dowiesz o swojej chorobie, z innymi osobami w swoim życiu. Warto poprosić członków rodziny o przyjście z Tobą na spotkanie grupy wsparcia. Dowiedzenie się więcej o chorobie może zmniejszyć ich obawy. Może to też ułatwić im udzielanie wsparcia.

© 2000-2025 The StayWell Company, LLC. All rights reserved. This information is not intended as a substitute for professional medical care. Always follow your healthcare professional's instructions.