Leczenie zaburzeń związanych ze stosowaniem substancji psychoaktywnych i uzależnieniami

Leczenie zaburzeń związanych ze stosowaniem substancji psychoaktywnych (SUD) lub uzależnieniami różni się w zależności od potrzeb. Niektóre osoby przechodzą leczenie tylko raz. Inni wracają do tego przez całe życie.

Grupa wsparcia osób dorosłych siedząca w pokoju i rozmawiająca.

Zdrowienie to proces trwający całe życie

Zdrowienie rozpoczyna się po uzyskaniu pomocy w zakresie zaburzeń związanych ze stosowaniem substancji psychoaktywnych. Następnie powoli zaczyna się budować nowe życie i styl życia. Może to nie być łatwe. Jednak dzięki wsparciu innych możesz odnieść sukces. Podczas zdrowienia, przejdziesz przez trzy etapy. Czas trwania każdego etapu różni się w zależności od osoby.

Wczesny etap zdrowienia

Na tym etapie skupisz się zaprzestaniu nadużywania substancji lub przerwaniu uzależnienia. Najprawdopodobniej otrzymasz pomoc terapeuty, doradca ds. uzależnień lub pracownika służby zdrowia. Możesz również zgłosić się do grup samopomocy na regularne spotkania. Będziesz unikać osób lub miejsc, które mogłyby zachęcać Cię do zażywania narkotyków.

Środkowy etap zdrowienia

W tym czasie będziesz pracować nad zmianą swojego życia. Możesz zmienić swoje wartości, przeprowadzić się lub wrócić do szkoły. Możesz rozpocząć nowe, zdrowe relacje. I możesz zakończyć takie, które nie są zbyt zdrowe. Możesz nawet starać się naprawić szkody wyrządzone innym osobom podczas zażywania narkotyków. Będziesz kontynuować zmiany w stylu życia i stosować strategie wspierające trzeźwość, korzystając z dostępu do opieki zdrowotnej lub kontaktu z doradcami ds. uzależnień, jeśli obawiasz się nawrotu.

Późny etap zdrowienia

Ten etap będzie trwać przez resztę Twojego życia. Czujesz się silniejszy(-a) i zdrowszy(-a). Teraz możesz szukać większego poczucia celu. Możesz skupić się na rzeczach, które są dla Ciebie najważniejsze. Mogą one obejmować rodzinę, przekonania lub pomaganie innym. Będziesz kontynuować wprowadzone zmiany w stylu życia i stosować strategie wspierające trzeźwość, korzystając z dostępu do opieki zdrowotnej lub kontaktu z doradcami ds. uzależnień, jeśli obawiasz się nawrotu.

Rodzaje leczenia farmakologicznego

  • Leczenie w ośrodku. Mieszkasz w miejscu wolnym od narkotyków z innymi osobami, które mają ten sam problem. Często pobyt w ośrodku trwa około miesiąca, ale może trwać do 6 miesięcy. W tym czasie spotykasz się z terapeutą lub doradcą ds. uzależnień.

  • Leczenie ambulatoryjne. Spotykasz się z terapeutą lub doradcą ds. uzależnień, jednocześnie prowadząc normalne życie. Możesz spotykać się z terapeutą indywidualnie. Spotkania mogą też odbywać się w grupie. W niektórych przypadkach Twoja rodzina może również spotkać się z terapeutą.

  • Grupy samopomocy. Proponują one wsparcie i zachętę. Istnieją również grupy wsparcia dla bliskich osób uzależnionych od narkotyków.

  • Leki. Leczenie może obejmować określone leki, takie jak metadon, disulfiram, buprenorfina, akamprozat lub naltrekson.

  • Alternatywne metody leczenia. Mogą one obejmować akupunkturę, hipnozę lub biofeedback. Zapytaj o nie swojego lekarza.

Aby uzyskać pomoc w znalezieniu programu leczenia w Twojej okolicy, odwiedź stronę wyszukiwania opcji leczenia Administracji ds. Nadużywania Substancji Psychoaktywnych i Świadczeń Zdrowotnych w zakresie Zdrowia Psychicznego (Substance Abuse and Mental Health Services Administration, SAMHSA) pod adresem www.findtreatment.samhsa.org.

Kiedy nadchodzą trudności

Zaburzenia związane ze stosowaniem substancji psychoaktywnych to przewlekła choroba, taka jak wysokie ciśnienie krwi lub cukrzyca. Nigdy nie zostaną one tak naprawdę wyleczone. Proces zdrowienia trwa do końca życia. Czasami, bez względu na to, jak dobrze się czujesz, możesz mieć pokusę ponownego zażycia substancji lub nawet może dojść do nawrotu i powrotu do używania narkotyków. Pamiętaj jednak, że nowe leczenie może pomóc w zapobieganiu nawrotom. Bardzo ważne jest przestrzeganie zaleceń planu leczenia zapobiegającego nawrotom choroby. Jeśli wystąpi nawrót choroby, nie znaczy to, że trzeba zrezygnować. Oznacza to, że konieczne jest wznowienie, modyfikacja lub rozpoczęcie nowego leczenia.

W razie obaw, że może wystąpić nawrót choroby, można:

  • Zadzwonić do sponsora. Jest to ktoś w Twojej grupie samopomocy, kto Cię obserwuje.

  • Porozmawiać ze swoim terapeutą, lekarzem lub kimś, komu ufasz.

  • Sporządzić listę rzeczy, które udało Ci się osiągnąć.

  • Znaleźć coś, co odciągnie Twoją uwagę. Iść do kina, wyjść na spacer lub zadzwonić do przyjaciela.

© 2000-2025 The StayWell Company, LLC. All rights reserved. This information is not intended as a substitute for professional medical care. Always follow your healthcare professional's instructions.