Zapalenie uchyłków
U niektórych osób z wiekiem tworzą się uwypuklenia w ścianie okrężnicy. Uwypuklenia te są zwane uchyłkami. Często nie powodują żadnych objawów. Jeśli nastąpi zablokowanie uchyłków, może dojść do zapalenia i zakażenia. Nazywa się to zapaleniem uchyłków. Powoduje ono ból w dolnej części brzucha oraz gorączkę. Może również powodować nudności, wymioty, biegunkę lub zaparcia. Jeśli nie jest leczone, może stać się poważnym problemem zdrowotnym. Może spowodować powstanie ropnia wokół uchyłka. Ropień może zablokować przewód pokarmowy. Uwypuklenie może nawet ulec rozdarciu lub pęknięciu. Może to spowodować rozprzestrzenienie się zakażenia w obrębie brzucha. Jeśli do tego dojdzie, konieczna jest pilna pomoc medyczna.

Czasami zapalenie uchyłków może nie wymagać antybiotyków. Jednak najczęściej stosuje się antybiotyki. W przypadku wczesnego rozpoczęcia leczenia doustnego do wyleczenia zapalenia uchyłków mogą wystarczyć tylko antybiotyki. Ta metoda jest wypróbowywana jako pierwsza. Jednak jeśli nie nastąpi poprawa lub jeśli Twój stan się pogorszy podczas przyjmowania antybiotyków, może być konieczne przyjęcie do szpitala. Tam będziesz otrzymywać antybiotyki i płyny dożylnie (w wlewie dożylnym). Konieczny może być również odpoczynek dla jelit. Oznacza to, że nie będziesz jeść ani pić przez pewien czas. Ciężkie przypadki mogą wymagać operacji.
Opieka domowa
Te wskazówki pomogą Ci zadbać o siebie w domu:
-
Podczas ostrej choroby odpoczywaj i stosuj się do zaleceń lekarza dotyczących diety. Czasami aby jelita mogły odpocząć, konieczne będzie stosowanie klarownej, płynnej diety. Po nastąpieniu poprawy w zakresie objawów może zostać zalecone przestrzeganie przez jakiś czas diety ubogiej w błonnik. Można jeść takie pokarmy jak:
-
Płatki zbożowe
-
Tłuczone ziemniaki
-
Naleśniki i gofry
-
Makaron
-
Biały chleb
-
Ryż
-
Mus jabłkowy
-
Banany
-
Jajka
-
Ryby
-
Drób
-
Tofu
-
Gotowane miękkie warzywa
-
Należy przyjmować antybiotyki dokładnie według zaleceń. Nie należy pomijać żadnych dawek ani przerywać przyjmowania leku, nawet jeśli samopoczucie się poprawi.
-
Należy śledzić temperaturę ciała. Należy poinformować lekarza, jeśli temperatura wzrośnie.
Zapobieganie przyszłym atakom
Po epizodzie zapalenia uchyłków istnieje ryzyko ponownego wystąpienia tego schorzenia. Można jednak obniżyć ryzyko poprzez stosowanie diety bogatej w błonnik (od 20 g/dobę do 35 g/dobę błonnika). Spowoduje to oczyszczenie uwypukleń okrężnicy, które już powstały. Może to również zapobiegać tworzeniu się nowych. Produkty spożywcze o dużej zawartości błonnika to:
-
Świeże owoce i jadalne skórki
-
Surowe lub krótko gotowane warzywa
-
Pełnoziarniste płatki zbożowe i pieczywo
-
Suszona fasola i groch
-
Otręby
Oto inne kroki, które można wykonać aby zapobiec atakom w przyszłości:
-
Przyjmuj leki, takie jak antybiotyki, zgodnie z zaleceniami lekarza.
-
Wypijaj od 6 do 8 szklanek wody każdego dnia, chyba że zalecono inaczej.
-
Używaj maty grzewczej lub butelki z gorącą wodą, aby pomóc przy skurczach lub bólu brzucha.
-
Rozpocznij program ćwiczeń. Zapytaj swojego lekarza, jak zacząć. Możesz odnieść korzyści z prostych zajęć, takich jak spacery lub prace w ogrodzie.
-
Biegunkę lecz za pomocą lekkostrawnej diety. Zacznij od samych płynów. Następnie powoli dodawaj błonnik z upływem czasu.
-
Zwracaj uwagę na zmiany w wypróżnieniach (od zaparcia do biegunki). Zapobiegaj zaparciom poprzez stosowanie diety bogatej w błonnik, dużych ilości płynów i w razie potrzeby przyjmowanie środka zmiękczającego stolec.
-
Odpoczywaj dużo i śpij dużo.
-
Nie należy przyjmować NLPZ (leków przeciwzapalnych), chyba że zaleci to lekarz. Mogą one zwiększać ryzyko zapalenia uchyłków.
Obserwacja kontrolna
Zgłoś się do lekarza zgodnie z zaleceniami lub wcześniej, jeśli w ciągu najbliższych 2 dni nie nastąpiła poprawa. Twój lekarz może zalecić kolonoskopię, aby obejrzeć okrężnicę po jej wygojeniu.
Kiedy należy skontaktować się z lekarzem
W przypadku wystąpienia któregokolwiek z poniższych objawów należy natychmiast skontaktować się z lekarzem:
-
Gorączka 38 °C (100,4 °F) lub wyższa lub zgodnie z zaleceniami lekarza
-
Nawracające wymioty lub obrzęk brzucha
-
Osłabienie, zawroty głowy, oszołomienie
-
Ból brzucha, który się nasila, jest mocny lub promieniuje na plecy
-
Ból, który przemieszcza się do prawej dolnej części brzucha
-
Krwawienie z odbytu. Oznacza to stolce barwy czerwonej, czarnej lub kasztanowej.
-
Nieoczekiwane krwawienie z pochwy lub ropna wydzielina