Pierwsza pomoc: Reakcje alergiczne
Ograniczona reakcja
Ograniczona reakcja wpływa tylko na obszar kontaktu. Niektóre reakcje mogą nie pojawiać się przez kilka dni. Inne mogą wystąpić prawie natychmiast.
Krok 1. Zatrzymanie źródła
-
W przypadku użądlenia należy się spokojnie oddalić, aby zapobiec dalszym użądleniom. Usuń żądło, posługując się krawędzią karty kredytowej, paznokciem lub tępą krawędzią noża. Nie używaj palców ani szczypczyków do usunięcia żądła. W przypadku ściśnięcia jad może się wydostać z żądła do skóry.
-
Jeżeli reakcja jest spowodowana pokarmem lub przyjętym lekiem, osoba poszkodowana nie powinna ponownie jeść ani przyjmować tego produktu.
Krok 2. Leczenie podrażnienia skóry
-
Umyj ukąszenia owadów wodą z mydłem.
-
Usuń całą odzież, która może zawierać olejki roślinne, lub jakąkolwiek inną substancję, która wywołała reakcję. Wypierz ubrania w gorącej wodzie. Weź prysznic, używając dużej ilości mydła, aby zmyć alergeny ze skóry.
-
Zapytaj lekarza, jak postępować przy swędzeniu lub podrażnieniu skóry.
Ciężka reakcja
Anafilaksja to ciężka, zagrażająca życiu reakcja alergiczna. Wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej. W skrajnych przypadkach może dojść do obrzęku dróg oddechowych, powodującego trudności z oddychaniem. Reakcja może wystąpić natychmiast lub w ciągu kilku godzin. Podaj epinefrynę, jeśli jest dostępna. Należy natychmiast zadzwonić pod numer 911 w celu uzyskania pomocy medycznej. Zadzwoń nawet wtedy, gdy wydaje się, że lek działa.
Krok 1. Uspokój poszkodowaną osobę
-
Pomóż tej osobie położyć się z uniesionymi nogami. Nie należy tego robić w przypadku wymiotów lub trudności z oddychaniem. Jeśli to możliwe, należy pomóc przyjąć wygodną pozycję z uniesionymi nogami. Osoby w ciąży powinny leżeć na lewym boku.
-
Powiedz tej osobie, aby nie zmieniała pozycji i ograniczyła mówienie. Zapewnij, że pomoc jest w drodze.
Krok 2. Podaj epinefrynę, jeśli jest dostępna
-
Jeśli ta osoba ma automatyczny wstrzykiwacz z epinefryną lub aerozol do nosa z epinefryną, należy jej pomóc w jego zastosowaniu.
-
Nie dopuść do dalszego kontaktu z alergenami lub narażenia na nie.
Krok 3. Monitoruj oddychanie
-
Prowadź obserwację pod kątem oznak obrzęku dróg oddechowych. Może to być na przykład świszczący oddech lub obrzęk warg. W przypadku ekstremalnej reakcji mogą wystąpić problemy z oddychaniem.
-
W razie potrzeby wykonaj sztuczne oddychanie. W skrajnych przypadkach może nie być możliwe przedostanie się powietrza do płuc.
Zadzwoń pod numer 911
Należy natychmiast zadzwonić pod numer 911, jeśli u tej osoby występuje którykolwiek z poniższych objawów:
-
Trudności z oddychaniem, duszność, świszczący oddech lub utrzymujący się kaszel
-
W przeszłości wystąpił obrzęk dróg oddechowych (anafilaksja)
-
Ciągłe wymioty
-
Ból brzucha
-
Ciężka biegunka
-
Wargi, skóra lub łożyska paznokci wyglądają na blade, niebieskie, fioletowe lub szare
-
Osłabienie, zawroty głowy lub dezorientacja
-
Słabe tętno
-
Odczucie zaciśniętego gardła lub chrypka
-
Problemy z przełykaniem lub mówieniem
-
Obrzęk języka lub warg
-
Poczucie, że zaraz wydarzy się coś złego
-
Pokrzywka na całym ciele lub zaczerwienienie
-
Utrata przytomności
© 2000-2025 The StayWell Company, LLC. All rights reserved. This information is not intended as a substitute for professional medical care. Always follow your healthcare professional's instructions.