Informacje dotyczące migotania przedsionków (A-Fib)
Migotanie przedsionków (A-Fib, zgodnie z angielskim skrótem) jest najczęstszym rodzajem arytmii. Arytmia, czyli zaburzenia rytmu serca, to jakikolwiek problem z szybkością lub wzorcem bicia serca. Migotanie przedsionków powoduje szybkie, chaotyczne sygnały elektryczne w przedsionku. Utrudnia to prawidłową pracę serca. Wpływa to na ilość krwi, jaką serce może pompować do organizmu.
Migotanie przedsionków może wystąpić raz na jakiś czas i samoistnie ustąpić. Nazywa się to napadowym migotaniem. Może też trwać przez dłuższy czas. Jest to tak zwane uporczywe migotanie.
Migotanie przedsionków może prowadzić do poważnych problemów, takich jak udar mózgu. Lekarz będzie musiał kontrolować Twój stan i odpowiednio postępować.

Co się dzieje podczas migotania przedsionków?
Serce ma układ elektryczny. Wysyła to sygnały w celu kontrolowania bicia serca. Kiedy sygnały przemieszczają się przez serce, przekazują do górnych jam serca (przedsionków) i dolnych jam serca (komór) informację o tym, kiedy powinien nastąpić skurcz i rozkurcz. Umożliwia to przepływ krwi przez serce i do organizmu i płuc.
Przy migotaniu przedsionków przedsionki otrzymują nieprawidłowe sygnały. W wyniku tego kurczą się szybko i w nieregularny sposób. Nie są zsynchronizowane z komorami. Przedsionki mają trudności z przemieszczaniem krwi do komór. Krew może wówczas gromadzić się w przedsionkach. Zwiększa to ryzyko zakrzepów krwi i udaru mózgu. Komory mogą kurczyć się zbyt szybko i nieregularnie. Mogą one nie pompować krwi do organizmu i płuc tak, jak powinny. To może z czasem osłabić mięsień sercowy. Może to prowadzić do niewydolności serca. Niewydolność serca oznacza, że mięsień sercowy nie jest w stanie dobrze pompować krwi.
Co powoduje migotanie przedsionków?
Migotanie przedsionków występuje częściej u starszych osób dorosłych. Może to być spowodowane przez następujące czynniki:
W niektórych przypadkach migotania przedsionków lekarze nie znają przyczyny.
Jakie są objawy migotania przedsionków?
Migotanie przedsionków może nie powodować objawów. W przypadku wystąpienia objawów mogą one obejmować:
-
Szybkie, mocne, nieregularne bicie serca.
-
Duszność.
-
Zmęczenie.
-
Zawroty głowy lub omdlenia.
-
Ból w klatce piersiowej.
Jak leczy się migotanie przedsionków?
Leczenie migotania przedsionków może obejmować dowolne z poniższych.
-
Leki. Możesz otrzymać:
-
Leki regulujące tętno, które spowalniają akcję serca.
-
Leki wspomagające pracę serca, aby mogło bić bardziej regularnie.
-
Leki rozrzedzające krew lub przeciwkrzepliwe, aby zmniejszyć ryzyko powstawania zakrzepów krwi i udaru mózgu.
-
Zamknięcie uszka lewego przedsionka. Opiekujący się Tobą lekarz może zalecić taki zabieg w celu zapobiegania udarowi mózgu. Może to być konieczne w przypadku wysokiego ryzyka wystąpienia udaru mózgu, jeśli są problemy z przyjmowaniem leków rozrzedzających krew (przeciwkrzepliwych). Zabieg ten wykonuje się przez cewnik w pachwinie. Urządzenie umieszcza się w części serca, w której tworzy się większość skrzepów. Obszar ten nosi nazwę uszka lewego przedsionka (ang. LAA). Jest to struktura przypominająca woreczek w ścianie mięśnia lewego przedsionka. Urządzenie zamyka uszko lewego przedsionka. Zapobiega to przemieszczaniu się skrzepów z serca do mózgu i udarowi mózgu.
-
Kardiowersja elektryczna. Lekarz używa specjalnych elektrod, aby wysłać do serca 1 lub więcej krótkich wstrząsów elektrycznych. Leczenie to może pomóc w przywróceniu prawidłowego rytmu serca.
-
Ablacja. Długie, cienkie rurki (cewniki) są przeprowadzane przez naczynie krwionośne do serca. W sercu cewniki te dostarczają gorącą lub zimną energię do miejsc, które powodują nieprawidłowe sygnały. Powoduje to zniszczenie problematycznej tkanki lub komórek. Leczenie to zwiększa prawdopodobieństwo utrzymania prawidłowego rytmu serca bez stosowania leków. Jeśli nie można kontrolować częstości akcji serca i rytmu serca, może być konieczne przeprowadzenie ablacji węzła przedsionkowo komorowy i zastosowanie rozrusznika serca. Pomoże to kontrolować częstość akcji serca i utrzymywać regularne bicie serca.
-
Operacja. Lekarz może skorzystać z metody wytworzenia tkanki bliznowatej w częściach serca, które powodują nieprawidłowe sygnały. Tkanka bliznowata przerywa nieprawidłowe sygnały. Może to przerwać występowanie migotania przedsionków. Najczęściej równocześnie zamyka się również uszko lewego przedsionka.
-
Hybrydowa metoda chirurgiczna w połączeniu z ablacją cewnikiem przy migotaniu przedsionkiem. To leczenie jest stosowany u osób z migotaniem przedsionków, które utrzymuje się lub jest trudne do leczenia. Łączy ona zabieg chirurgiczny z ablacją cewnikową. Najpierw chirurg wykonuje małe nacięcia pomiędzy żebrami w klatce piersiowej lub w jamie brzusznej w pobliżu mostka. Chirurg przeprowadza endoskop przez nacięcia. Ma to na celu uzyskanie dostępu do tylnej strony i innych części serca. Energia jest dostarczana do powierzchni przedsionków. Przerywa to nieprawidłowe sygnały elektryczne. Następnie wprowadza się cewnik do żyły w pachwinie. Cewnik przeprowadza się do serca. Używając cewnika, wykonuje się ablację prądem o częstotliwości radiowej. Powoduje to zniszczenie wszelkich innych tkanek wewnątrz serca, które powodują migotanie przedsionków. Ma to również na celu ocenę powodzenia operacji. Takie hybrydowe leczenie może lepiej blokować nieprawidłowe sygnały elektryczne. Może ono być trwalszą metodą uzyskania poprawy przy uporczywym migotaniu przedsionków.
Jakie są możliwe powikłania migotania przedsionków?
Problemy spowodowane przez migotanie przedsionków mogą obejmować:
-
Skrzepy krwi.
-
Udar mózgu.
-
Otępienie.
-
Niewydolność serca.
Kiedy należy skontaktować się z lekarzem?
Należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem w przypadku wystąpienia któregokolwiek z poniższych: