Wstrząs mózgu
Wstrząs mózgu to rodzaj urazu mózgu. Może być spowodowany przez bezpośrednie uderzenie lub cios w głowę, szyję, twarz lub ciało. Siła uderzenia powoduje szybkie wstrząsy głowy i mózgu w przód i w tył. W niektórych przypadkach można utracić przytomność. W zależności od siły uderzenia powrót do zdrowia może trwać od kilku godzin do kilku dni. Czasem objawy mogą trwać kilka miesięcy lub dłużej. Nazywamy to zespołem po wstrząsie mózgu.

Na początku mogą wystąpić bóle głowy, nudności, wymioty lub zawroty głowy. Mogą również wystąpić problemy z koncentracją lub pamięcią. Są to częste objawy po wstrząsie mózgu.
Objawy powinny ustąpić w miarę upływu godzin i dni. Pogarszające się objawy mogą być oznaką poważniejszego urazu mózgu. Może to być stłuczenie lub krwawienie w mózgu. Dlatego tak ważne jest, aby zwracać uwagę na wymienione poniżej znaki ostrzegawcze.
Dzieci w wieku szkolnym są bardziej narażone na objawy, które nie ustępują po wstrząsie mózgu. Należy je uważnie obserwować.
Leczenie w domu
Jeśli uraz jest łagodny i nie ma poważnych oznak lub objawów, lekarz może zalecić obserwację w domu. Jeśli istnieją dowody na to, że uraz jest poważniejszy, zostaniesz poddany(-a) obserwacji w szpitalu. Postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami, które pomogą Ci w dbaniu o siebie w domu:
-
Po wstrząsie mózgu lekarz może zalecić, aby członek rodziny lub przyjaciel obserwował Cię przez 12 do 24 godzin. Może im zalecić, aby budzili Cię co kilka godzin podczas snu, aby sprawdzić, czy nie występują poniższe objawy.
-
W przypadku obrzęku twarzy lub skóry głowy należy przykładać okład z lodu na 20 minut co 1–2 godziny. Rób to, dopóki opuchlizna nie zejdzie. Aby przygotować kompres lodowy, włóż kostki lodu do woreczka plastikowego zamykanego od góry. Owiń ten woreczek czystym, cienkim ręcznikiem lub ściereczką. Nigdy nie kładź lodu ani kompresu lodowego bezpośrednio na skórę.
-
Aby zapanować nad bólem, możesz zażyć paracetamol, chyba że przepisany został inny lek. Nie zażywaj aspiryny ani ibuprofenu po urazie głowy. W przypadku długotrwałej (przewlekłej) choroby wątroby lub nerek przed zażyciem tych leków należy porozmawiać z lekarzem. Porozmawiaj z lekarzem również wtedy, gdy wystąpiły u Ciebie kiedykolwiek wrzody żołądka lub krwawienie z przewodu pokarmowego.
-
Przez kolejne 24 godziny:
-
Nie pij alkoholu ani nie zażywaj środków uspokajających lub leków powodujących senność.
-
Nie prowadź pojazdów ani nie obsługuj maszyn.
-
Nie przeciążaj się. Nie podnoś niczego ani się nie wysilaj.
-
Nie wracaj od razu do uprawiania sportu ani do żadnych zajęć, podczas których można uderzyć się w głowę. Odczekaj do momentu ustąpienia wszystkich objawów i uzyskania zgody od lekarza. Drugi uraz głowy przed pełnym wyzdrowieniem może prowadzić do poważnego uszkodzenia mózgu.
-
Po kilku dniach możesz wrócić do codziennych zajęć. Nie rób jednak niczego, co może spowodować ponowne uderzenie się w głowę.
Kontrola stanu zdrowia
Zgłoś się na kontrolę do lekarza po tygodniu, chyba że ten zaleci inaczej.
Radiolog przejrzy wszystkie wykonane zdjęcia rentgenowskie lub tomografię komputerową. W przypadku wykrycia jakichkolwiek nowych zmian, które mogą mieć wpływ na sposób leczenia, lekarz skontaktuje się z Tobą.
Kiedy szukać porady medycznej
Zadzwoń do lekarza w przypadku wystąpienia któregokolwiek z poniższych zdarzeń:
-
Ból lub zawroty głowy, które nie ustępują
-
Zaczerwienienie, ciepło lub ropa z opuchniętego miejsca
Zadzwoń pod numer 911
Zadzwoń pod numer 911 lub udaj się do lekarza natychmiast w przypadku wystąpienia któregokolwiek z poniższych:
-
Powtarzające się wymioty (po urazie głowy często wymiotuje się tylko raz)
-
Ból lub zawroty głowy, które są silne lub nasilają się
-
Utrata przytomności
-
Nietypowa senność lub niemożność obudzenia się jak zwykle
-
Osłabienie lub zmniejszenie zdolności do chodzenia lub poruszania dowolną kończyną
-
Dezorientacja, pobudzenie, zmiana zachowania lub mowy albo utrata pamięci
-
Niewyraźne widzenie
-
Konwulsje (atak padaczki)
-
Obrzęk na skórze głowy lub twarzy, który się nasila
-
Zmiany w wielkości źrenic (czarnej części oka)
-
Sączący się płyn lub krwawienie z nosa lub uszu