Infekcje dróg moczowych u kobiet
Infekcje dróg moczowych zwykle są powodowane obecnością bakterii. Bakterie te przedostają się do dróg moczowych. Bakterie mogą pochodzić z wnętrza organizmu. Mogą też przedostać się ze skóry na zewnątrz odbytnicy lub pochwy do cewki moczowej. Kobieca anatomia sprawia, że bakterie z jelit łatwo przedostają się do dróg moczowych kobiety. To najczęstsza przyczyna infekcji dróg moczowych. Oznacza to, że kobiety częściej niż mężczyźni zapadają na infekcje dróg moczowych. Ból w drogach moczowych lub w ich okolicy jest częstym objawem infekcji dróg moczowych.
Większość infekcji dróg moczowych leczy się antybiotykami. Zabijają one bakterie. Czas, przez jaki należy je przyjmować, zależy od rodzaju infekcji. Może trwać nawet tylko 3 dni. W przypadku powtarzających się infekcji dróg moczowych przez kilka miesięcy może być konieczne stosowanie antybiotyku w małej dawce. Przyjmuj antybiotyki zgodnie z zaleceniami. Nie przerywaj ich przyjmowania do czasu zażycia całego opakowania. Zbyt wczesne zaprzestanie przyjmowania antybiotyku może spowodować, że infekcja nie ustąpi. Może również rozwinąć się odporność na antybiotyk. To może znacznie utrudnić leczenie w przyszłości.
Leczenie w domu
Poniższe zmiany stylu życia pomogą pozbyć się infekcji dróg moczowych. Mogą również pomóc w zapobieganiu infekcjom dróg moczowych w przyszłości:
-
Pij duże ilości płynów. Obejmuje to wodę, sok lub inne napoje bezkofeinowe. Płyny pomagają wypłukać bakterie z organizmu.
-
Opróżniaj pęcherz. Zawsze opróżniaj pęcherz, kiedy czujesz potrzebę oddania moczu. Zawsze oddawaj mocz przed pójściem spać. Mocz zalegający w pęcherzu może prowadzić do infekcji. Staraj się również oddawać mocz przed i po stosunku seksualnym.
-
Dbaj o higienę osobistą. Po skorzystaniu z toalety podcieraj się ruchem od przodu do tyłu. Pomaga to zapobiegać przedostawaniu się bakterii do cewki moczowej.
-
Podczas stosunku seksualnego stosuj prezerwatywy. Pomagają one zapobiegać infekcjom dróg moczowych wywoływanym przez bakterie przenoszone drogą płciową. Nie używaj środków plemnikobójczych podczas stosunków seksualnych. Mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia infekcji dróg moczowych. Stosuj inne metody antykoncepcji. U kobiet, które mają tendencję do zapadania na infekcje dróg moczowych po stosunku seksualnym, można zastosować małą dawkę antybiotyku zapobiegawczego. Porozmawiaj o tej opcji ze swoim lekarzem.
-
Wypróbuj suplementy holistyczne, takie jak tabletki żurawinowe i D-mannoza. Mogą one pomóc zapobiegać infekcjom dróg moczowych.
-
Spróbuj zastosować miejscowo estrogeny dopochwowe. Można je stosować w celu zapobiegania infekcjom dróg moczowych, jeśli przeszłaś menopauzę.
Kontrola stanu zdrowia
Kontrola u lekarza zgodnie z zaleceniami. Lekarz może przeprowadzić badania, aby upewnić się, że infekcja została wyleczona. W niektórych przypadkach może zaistnieć konieczność rozpoczęcia dalszego leczenia.
Kiedy szukać porady medycznej
Zadzwoń do lekarza w przypadku wystąpienia któregokolwiek z poniższych zdarzeń:
-
Częste oddawanie moczu
-
Ból lub pieczenie podczas oddawania moczu
-
Temperatura wynosząca bądź przekraczająca 100,4°F (38°C) lub zgodnie z zaleceniem lekarza
-
Mocz jest ciemny, mętny lub ma czerwonawy kolor. To może oznaczać obecność krwi w moczu.
-
Mocz nieprzyjemnie pachnie
-
Ból nawet bez oddawania moczu
-
Zmęczenie
-
Ból w okolicy brzucha, poniżej pępka, z tyłu lub z boku, poniżej żeber
-
Nudności lub wymioty
-
Masz silną potrzebę oddania moczu, ale oddajesz tylko jego niewielką ilość
-
Niewygodny ucisk nad kością łonową
-
Uczucie dezorientacji lub silnego zmęczenia (u osób starszych)
© 2000-2025 The StayWell Company, LLC. All rights reserved. This information is not intended as a substitute for professional medical care. Always follow your healthcare professional's instructions.