Bilans zdrowia dziecka: 9 miesięcy
Podczas wizyty kontrolnej w wieku 9 miesięcy lekarz zbada dziecko i zapyta, co u Was słychać. W artykule prezentujemy, czego można się spodziewać podczas takich wizyt.
Ważne etapy rozwoju
Lekarz będzie zadawał pytania na temat Twojego niemowlęcia, obserwując dziecko, aby zorientować się w jego rozwoju. Do czasu tej wizyty u Twojego dziecka prawdopodobnie rozwiną się następujące umiejętności:
-
Zrozumienie pojęcia „nie”
-
Wskazywanie przedmiotów palcem
-
Wydawanie dźwięków typu „dadada” czy „mamama”
-
Siedzenie bez podparcia
-
Stanie z podtrzymaniem
-
Samodzielne jedzenie
-
Przekładanie przedmiotów z jednej ręki do drugiej
-
Rozglądanie się za zabawką po jej upuszczeniu
-
Raczkowanie
-
Machanie lub klaskanie dłońmi
-
Chodzenie z przytrzymywaniem się kanapy lub innych mebli
-
Zaniepokojenie przy rozdzieleniu z rodzicem lub niepokój w towarzystwie obcych ludzi
Wskazówki dotyczące karmienia
 |
Do 9. miesiąca życia większość posiłków dziecka będzie składała się z żywności, którą można jeść palcami. |
W wieku 9 miesięcy Twoje dziecko może jeść dania podawane w małych kawałkach, a także ryż i inne miękkie produkty (zobacz niżej). Wzrost może spowolnić, a dziecko może zacząć wyglądać szczuplej i zgrabniej. Jest to normalne zjawisko. Nie oznacza to, że nie dostaje wystarczająco dużo pożywienia. Aby zapewnić dziecku prawidłowe odżywianie:
-
Nie wmuszaj jedzenia w dziecko, jeśli już się najadło. W trakcie karmienia można powiedzieć, że dziecko już się najadło, gdy zaczyna wolniej jeść lub bawić się łyżką.
-
Twoje dziecko powinno spożywać pokarm stały 3 razy dziennie i mleko z piersi lub mleko modyfikowane od 4 do 5 razy dziennie. W miarę spożywania większej ilości pokarmów stałych dziecko będzie potrzebowało mniejszych ilości mleka z piersi lub mleka modyfikowanego. W wieku 12 miesięcy większość posiłków Twojego dziecka będą stanowiły pokarmy stałe.
-
Zacznij podawać dziecku wodę z kubka niekapka. Jest to kubek przeznaczony dla dzieci, z uchwytami i wieczkiem. Nie zastąpi on na razie butelki, ale jest to dobry wiek, aby zacząć go używać.
-
Na razie nie podawaj dziecku mleka krowiego do picia. Inne produkty nabiałowe, takie jak jogurt czy ser, są dozwolone. Powinny to jednak być produkty pełnotłuste (nie niskotłuszczowe lub odtłuszczone).
-
Należy pamiętać, że produktów takich, jak miód, nie podajemy dzieciom młodszym niż 12 miesięcy. W przeszłości rodzicom doradzano, aby nie podawać dzieciom produktów, które często wywołują reakcje alergiczne, jednak eksperci obecnie są zdania, że wcześniejsze wprowadzenie takich produktów może pomóc zmniejszyć ryzyko wystąpienia alergii. W razie pytań porozmawiaj z lekarzem.
-
Zapytaj, czy należy podawać dziecku suplementy fluoru.
Wskazówki dotyczące zdrowia
-
Jeśli dostrzeżesz nagłe zmiany w stolcu lub moczu dziecka, zgłoś to lekarzowi. Pamiętaj, że stolec będzie wyglądał inaczej w zależności od tego, co dziecko je.
-
Zapytaj lekarza o termin pierwszej wizyty u stomatologa. Stomatolodzy dziecięcy zalecają odbycie pierwszej wizyty stomatologicznej niedługo po tym, gdy u dziecka pojawią się pierwsze zęby. Twoje dziecko niekoniecznie będzie potrzebowało leczenia stomatologicznego, ale wcześniejsza wizyta pozwoli przygotować je do dbania o jamę ustną w przyszłości.
Wskazówki dotyczące snu
W wieku 9 miesięcy dziecko nie śpi przez większą część dnia. Prawdopodobnie będzie spało raz lub dwa razy w ciągu dnia, w sumie przez około 1–3 godziny. W nocy dziecko powinno przesypiać od 8 do 10 godzin. Jeśli Twoje dziecko śpi dłużej lub krócej, ale wygląda zdrowo, nie jest to problem. Aby pomóc Twojemu dziecku zasnąć:
-
Przyzwyczaj je do wykonywania tych samych czynności każdego wieczoru przed snem. Wieczorny rytuał pomaga dziecku zrozumieć, że czas już iść spać. Do wieczornego rytuału może należeć kąpiel, po której następuje karmienie i pójście spać. Wybierz godzinę pójścia spać i trzymaj się jej.
-
Nie dawaj dziecku do łóżeczka kubka ani butelki.
-
Pamiętaj, że nawet dobrze śpiące dzieci mogą mieć problemy ze snem w tym wieku. Możesz odłożyć dziecko do łóżeczka i pozwolić mu płakać, aż do zaśnięcia. Zapytaj lekarza, jak długo można pozwolić dziecku płakać w łóżeczku.
Wskazówki dotyczące bezpieczeństwa
W miarę jak Twoje dziecko zacznie coraz więcej się poruszać, należy bardziej go pilnować. Zawsze miej je na oku. Wystarczy ułamek sekundy, aby wydarzył się wypadek. Dla bezpieczeństwa swojego dziecka:
-
Zabezpiecz dom, jeśli jeszcze nie zostało to zrobione. Jeśli dziecko podciąga się, trzymając się mebli lub chodzi, trzymając się za nie, upewnij się, że duże sprzęty, takie jak szafy i telewizory, są solidnie przymocowane. W przeciwnym razie mogą przewrócić się na dziecko. Odsuń wszelkie przedmioty, którymi dziecko potencjalnie może zrobić sobie krzywdę, poza jego zasięg. Zwróć uwagę na przedmioty takie, jak obrusy czy kable, za które dziecko może pociągnąć. Sprawdź obszar, w którym Twoje dziecko spędza czas, pod kątem bezpieczeństwa.
-
Nie pozwól, aby Twoje dziecko miało dostęp do przedmiotów, którymi mogłoby się udławić. Dotyczy to zabawek, pokarmów stałych i przedmiotów znajdujących się na podłodze, które może znaleźć, raczkując. Co do zasady przedmioty, które mieszczą się wewnątrz rolki papieru toaletowego, mogą spowodować udławienie się dziecka.
-
Nie zostawiaj dziecka na podwyższeniu, na przykład na stole, łóżku czy kanapie, ponieważ może z niej spaść i zrobić sobie krzywdę. Jest to bardziej prawdopodobne u dzieci, które potrafią przewracać się na brzuch lub raczkować.
-
W samochodzie dziecko nadal powinno podróżować tyłem do kierunku jazdy, w foteliku. Dzieci i niemowlęta powinny jak najdłużej podróżować w foteliku zwróconym tyłem do kierunku jazdy, czyli do czasu, gdy osiągną górną granicę masy ciała lub wzrostu dozwoloną dla danego modelu fotelika. Sprawdź to w instrukcji dołączonej do fotelika. Większość fotelików ma ograniczenia wzrostu i wagi, umożliwiające dzieciom podróżowanie tyłem do kierunku jazdy przez 2 lata lub dłużej.
-
Zapisz sobie numer do centrum toksykologii i przechowuj go w łatwo dostępnym miejscu, na przykład na lodówce: 800-222-1222.
Szczepienia
Według zaleceń Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) podczas tej wizyty niemowlę może otrzymać szczepionki przeciwko następującym chorobom:
Przygotuj posiłek podawany w małych kawałkach
W wieku 9 miesięcy Twoje dziecko powinno już od kilku miesięcy spożywać pokarmy stałe. Jeśli jeszcze tego nie robisz, teraz jest najwyższy czas, aby zacząć podawać mu specjalnie przygotowane posiłki w małych kawałkach, które będzie mogło samodzielnie spożywać bez Twojej pomocy (Ale zawsze pod nadzorem!). Większość potraw można podawać w małych kawałkach. Oto kilka wskazówek:
-
Spróbuj podać dziecku kawałki miękkich świeżych owoców, takich jak banan, brzoskwinia czy awokado.
-
Podaj dziecku garść niesłodzonych płatków śniadaniowych lub kilka kawałków ugotowanego makaronu.
-
Pokrój ser lub miękkie pieczywo w małą kostkę. Duże kawałki mogą być trudne do pogryzienia lub połknięcia, a nawet spowodować udławienie się dziecka.
-
Chrupkie warzywa, takie jak marchew, gotuj do miękkości.
-
Nie podawaj swojemu dziecku żadnych produktów, którymi mogłoby się udławić, czyli produktów wielkością i kształtem przypominających gardło Twojego dziecka. Należą do nich kawałki hot dogów i kiełbasek, landrynki, orzechy, surowe warzywa i całe winogrona. Zapytaj lekarza o inne produkty, których należy unikać.
-
Wygospodaruj miejsce, w którym Twoje dziecko będzie regularnie spożywało posiłki z innymi członkami rodziny, siedząc na własnym, wysokim krzesełku. Może to być kąt w kuchni lub miejsce przy stole w jadalni. Podawaj dziecku te same dania, które spożywa cała rodzina (o ile są dla niego odpowiednie), tyle że pokrojone na małe kawałki.
-
W razie pytań dotyczących produktów lub wielkości kawałków podawanych dziecku porozmawiaj z personelem medycznym.
© 2000-2025 The StayWell Company, LLC. All rights reserved. This information is not intended as a substitute for professional medical care. Always follow your healthcare professional's instructions.