Bilans zdrowia dziecka: 15 miesięcy
Podczas kontroli stanu zdrowia w wieku 15 miesięcy lekarz zbada dziecko i zapyta, jak wygląda sytuacja w domu. Ta kontrola daje doskonałą możliwość uzyskania odpowiedzi na pytania dotyczące emocji rozwoju emocjonalnego i fizycznego dziecka. Przynieś listę pytań na badanie kontrolne, aby móc rozwiązać wszystkie wątpliwości.
W niniejszym arkuszu opisano niektóre kwestie, jakich można się spodziewać.
Rozwój i kamienie milowe
Lekarz zada pytania dotyczące dziecka. Będzie obserwować dziecko, aby móc ocenić stopień jego rozwoju. Podczas tej wizyty większość dzieci wykonuje następujące czynności:
-
Wykonuje samodzielnie kilka kroków.
-
Wskazuje przedmioty, które chce dostać lub jeśli potrzebuje pomocy.
-
Naśladuje inne dzieci podczas zabawy, na przykład wyjmuje zabawki z pudełka, kiedy robi to inne dziecko.
-
Układa na sobie co najmniej 2 małe przedmioty.
-
Patrzy na znany przedmiot, jeśli podajesz jego nazwę.
-
Wypowiada 1 lub 2 słowa poza „mama” i „tata”.

Wskazówki dotyczące karmienia
W 15. miesiącu życia jest normalne, aby dziecko codziennie jadło 3 posiłki i kilka przekąsek. Jeśli dziecko nie chce jeść, to jest w porządku. Podawaj jedzenie w porach posiłków, a dziecko będzie jeść, gdy będzie głodne. Nie zmuszaj dziecka do jedzenia. Aby pomóc dziecku dobrze jeść:
-
Podawaj przy posiłkach wiele przekąsek do jedzenia palcami. Nie rezygnuj z proponowania nowych produktów. Często potrzeba kilku prób, zanim dziecko polubi nowy smak.
-
Jeśli dziecko jest głodne pomiędzy posiłkami, należy oferować mu zdrowe jedzenie. Dobrym wyborem są warzywa i owoce, niesłodzone płatki zbożowe i krakersy. Zachowaj przekąski takie jak chipsy lub ciastka na specjalne okazje.
-
Dziecko powinno nadal spożywać mleko pełne każdego dnia. Powinno jednak uzyskiwać najwięcej kalorii ze zdrowych pokarmów stałych.
-
Poza piciem mleka najlepiej jest pić wodę. Ogranicz spożycie soków owocowych. Możesz dodać wodę do 100% soku owocowego i podać ją dziecku w kubku. Nie podawaj dziecku napojów gazowanych.
-
Podawaj napoje w kubku, a nie w butelce.
-
Nie pozwalaj dziecku chodzić z jedzeniem lub butelką. Stwarza to ryzyko zadławienia. Może również prowadzić do objadania się, kiedy dziecko będzie starsze.
-
Zapytaj lekarza, czy dziecko potrzebuje suplementu z fluorem.
Wskazówki dotyczące higieny
-
Szczotkuj zęby dziecka o co najmniej raz dziennie. Idealnie jest robić to dwa razy dziennie, na przykład po śniadaniu i przed snem. Zapytaj dentystę dziecka, czy można używać pasty do zębów z fluorem w ilości odpowiadającej ziarenku ryżu. Używaj małej szczoteczki z miękkim włosiem.
-
Zapytaj lekarza, kiedy dziecko powinno odbyć pierwszą wizytę u dentysty. Większość stomatologów pediatrycznych zaleca, aby pierwsza wizyta u dentysty odbywała się w ciągu 6 miesięcy od wyrżnięcia się pierwszego zęba, ale nie później niż przy ukończeniu przez dziecko pierwszego roku życia.
Wskazówki dotyczące snu
Większość dzieci w tym wieku śpi około 10 do 12 godzin w nocy. Jeżeli dziecko śpi więcej lub mniej, ale wydaje się zdrowe, to nie jest problem. W 15. miesiącu życia wiele dzieci ma jedną drzemkę. To, co najlepiej sprawdza się dla dziecka i Twojego planu dnia, jest w porządku. Pomoc dziecku w zasypianiu:
-
Stosuj codzienną rutynę przy kładzeniu się spać, np. szczotkowanie zębów, a następnie czytanie książki. Staraj się utrzymywać tę samą porę chodzenia spać.
-
Nie podawaj dziecku żadnego napoju do łóżka.
-
Sprawdź, czy materac w łóżeczku jest ustawiony na najniższym poziomie. Dzięki temu dziecko nie będzie się podciągać i wspinać się, co mogłoby spowodować wypadnięcie z łóżeczka. Jeśli dziecko nadal jest w stanie wyjść z łóżeczka, porozmawiaj ze swoim lekarzem o zmianie łóżeczka na łóżko dziecięce. Zapytaj lekarza o wskazówki na temat zabezpieczania miejsca snu dziecka.
-
Jeżeli przespanie przez dziecko całej nocy jest problemem, poproś lekarza o wskazówki.
Wskazówki dotyczące bezpieczeństwa
Aby zapewnić dziecku bezpieczeństwo:
-
Planuj z wyprzedzeniem. W tym wieku dzieci są bardzo ciekawe. Prawdopodobnie dostaną się do rzeczy, które mogą być niebezpieczne. Zabezpieczaj szafy zatrzaskami. Przechowuj produkty takie jak środki czyszczące i leki poza zasięgiem. Zakryj nieużywane gniazdka. Zabezpiecz wszystkie meble.
-
Chroń dziecko przed upadkami. Solidnie zabezpiecz okna. Załóż bramki u góry i u dołu schodów. Kontroluj dziecko na schodach.
-
Jeśli masz basen, otocz go ogrodzeniem. Zamknij i zablokuj bramki lub drzwiczki prowadzące na basen. Nigdy nie zostawiaj dziecka bez nadzoru w pobliżu jakiejkolwiek wody. Obejmuje to wannę i wiaderko z wodą.
-
Uważaj na przedmioty, które są wystarczająco małe, aby się nimi zadławić. Co do zasady, przedmiot na tyle mały, że zmieści się w rurce po papierze toaletowym może spowodować zadławienie się dziecka.
-
W samochodzie zawsze umieszczaj dziecko w foteliku samochodowym na tylnym siedzeniu. Dzieci powinny jak najdłużej jeździć w foteliku samochodowym ustawionym tyłem do kierunku jazdy. Powinno tak być do momentu osiągnięcia górnego ograniczenia wagi lub wzrostu dopuszczalnego dla fotelika. Sprawdź instrukcję fotelika. Większość ruchomych fotelików samochodowych ma ograniczenie wzrostu i wagi, które umożliwi dzieciom jazdę tyłem do kierunku jazdy przez co najmniej 2 lata. Jeśli masz pytania, zwróć się do lekarza dziecka.
-
Naucz dziecko, aby było delikatne i ostrożne wobec psów, kotów i innych zwierząt. Zawsze nadzoruj dziecko w obecności zwierząt, nawet znanych zwierząt domowych. Nigdy nie pozwalaj dziecku na kontakt z obcym psem lub kotem.
-
Trzymaj dziecko z dala od gorących przedmiotów. Nie pozostawiaj gorących płynów na stole w zasięgu dziecka lub na obrusie, który dziecko mogłoby pociągnąć.
-
Przechowuj ten numer telefonu do centrum zatruć w łatwo widocznym miejscu, na przykład na lodówce: 800-222-1222.
-
Jeśli posiadasz broń palną, upewnij się, że jest ona przechowywana w zamkniętym miejscu, nienaładowana, a amunicja również jest pod zamknięciem.
-
Ogranicz czas przed ekranem do rozmów wideo z bliskimi. Spędzanie czasu przed ekranem (TV, tablety, telefony) nie jest zalecane w przypadku dzieci poniżej 2 roku życia.
Szczepionki
W oparciu o zalecenia CDC, podczas tej wizyty dziecko może otrzymać następujące szczepionki:
-
Błonica, tężec i krztusiec.
-
Haemophilus influenzae typu b.
-
Zapalenie wątroby typu A.
-
Zapalenie wątroby typu B.
-
Grypa.
-
Odra, świnka i różyczka.
-
Pneumokoki.
-
Polio.
-
Ospa wietrzna.
-
COVID-19.
Uczenie odpowiedniego zachowania i ustanawianie granic
Nauka przestrzegania zasad jest ważną częścią rozwoju. Twoje dziecko mogło zacząć eksperymentować, wykonując różne czynności takie jak rzucanie jedzeniem lub zabawkami. Ciekawość może sprawić, że Twoje dziecko zrobi coś niebezpiecznego, na przykład dotknie gorącej kuchenki. Aby zachęcić dziecko do odpowiedniego zachowania i zapewnić mu bezpieczeństwo, trzeba rozpocząć ustanawianie granic i egzekwowanie zasad. Oto kilka wskazówek:
-
Naucz dziecko, co jest w porządku a co nie. Dziecko musi nauczyć się przerywać to, co robi, gdy mu to powiesz. Potrzebne jest zdecydowanie i cierpliwość. Dziecko potrzebuje czasu, aby opanować zasady. Postaraj się nie poddawać się frustracji.
-
Zachowuj konsekwencję w kwestii zasad i ograniczeń. Dziecko nie może się nauczyć, jakie są oczekiwania, jeśli zasady ciągle się zmieniają.
-
Zadawaj pytania, które pomogą dziecku dokonywać wyborów, takich jak „Czy chcesz założyć sweter, czy kurtkę?" Nigdy zadawaj pytania, na które można odpowiedzieć „tak” lub „nie”, chyba że można zaakceptować odpowiedź „nie”. Na przykład nie pytaj „Chcesz wziąć kąpiel?” Po prostu powiedz „Czas na kąpiel”. Ewentualnie zaproponuj wybór, taki jak „Czy chcesz się wykąpać przed czytaniem książki, czy potem?”
-
Nigdy nie pozwalaj, aby reakcja dziecka spowodowała, że zmienisz zdanie co do określonego ograniczenia. Nagradzanie wybuchów złości nauczy dziecko tylko tego, że wybuch złości pozwoli mu uzyskać to, co chce.
-
W razie pytań dotyczących ustanawiania granic lub zachowania dziecka należy porozmawiać z lekarzem.