Bilans zdrowia dziecka: 5 lat
Pamiętaj o corocznych wizytach kontrolnych, nawet jeśli Twoje dziecko jest zdrowe. Dzięki tym wizytom możesz mieć pewność, że Twoje dziecko jest chronione szczepieniami zgodnie z kalendarzem oraz że przeprowadzane są wszelkie niezbędne badania. Lekarz sprawdzi, czy wzrost i rozwój dziecka przebiega prawidłowo. W artykule prezentujemy, czego można się spodziewać podczas takich wizyt.
Ważne etapy rozwoju
Lekarz będzie zadawał pytania i obserwował zachowanie dziecka, aby zorientować się w jego rozwoju. Do czasu tej wizyty u Twojego dziecka prawdopodobnie rozwiną się niektóre z następujących umiejętności:
-
Przestrzeganie zasad lub zmienianie się podczas zabaw z innymi dziećmi
-
Odpowiadanie na proste pytania dotyczące książki lub opowiadania po ich przeczytaniu lub opowiedzeniu
-
Używanie i rozpoznawanie prostych rymów (kotek-płotek)
-
Używanie słów związanych z czasem, takich jak „wczoraj” i „jutro”
-
Liczenie do 10
-
Pisanie niektórych liter w swoim imieniu i nazywanie niektórych liter, gdy się na nie wskazuje
-
Skakanie na jednej nodze
-
Śpiewanie, tańczenie lub występowanie dla Ciebie
Szkoła i problemy społeczne
Twój 5-latek prawdopodobnie chodzi do przedszkola lub zerówki. Lekarz zapyta o doświadczenia dziecka w szkole i o to, jak dogaduje się z innymi dziećmi. Lekarz może zapytać o:
-
Zachowanie i aktywność w szkole. Jak Twoje dziecko zachowuje się w szkole? Czy przestrzega zasad w klasie i bierze udział w zajęciach grupowych? Czy Twoje dziecko lubi szkołę? Czy wykazuje zainteresowanie czytaniem? Co nauczyciele mówią o zachowaniu dziecka?
-
Zachowanie w domu. Jak dziecko zachowuje się w domu? Czy lepiej zachowuje się w domu, czy w szkole? (Pamiętaj, że często dzieci zachowują się lepiej w szkole niż w domu).
-
Rówieśnicy. Czy Twoje dziecko przyjaźni się z innymi dziećmi? Jakie są te dzieci? Jak Twoje dziecko dogaduje się z przyjaciółmi?
-
Zabawa. Jak dziecko lubi się bawić? Na przykład, czy bawi się w „udawanie”? Czy dziecko nawiązuje kontakt z innymi podczas zabawy?
Wskazówki dotyczące żywienia i aktywności
Zdrowe odżywianie i aktywność fizyczna to ważne elementy zdrowej przyszłości. Nie jest za wcześnie, aby zacząć uczyć dziecko zdrowych nawyków, które będą mu towarzyszyć przez całe życie. Oto co możesz zrobić:
-
Ogranicz spożywanie przez dziecko soków i napojów sportowych. Te napoje zwierają dużo cukru. To sprzyja przybieraniu na wadze i próchnicy zębów. Najlepsza do picia dla dziecka jest woda i mleko o obniżonej zawartości tłuszczu lub odtłuszczone. Ogranicz spożywanie soków do małej szklanki soku 100% raz dziennie.
-
Nie podawaj napojów gazowanych. Najzdrowszym wyborem jest niepozwalanie dziecku na spożywanie napojów gazowanych. Jeśli pozwalasz na picie napojów gazowanych, zachowaj je na specjalne okazje.
-
Podawaj swojemu dziecku pożywne pokarmy. Przechowuj zapas zdrowych produktów, które mogą pełnić rolę przekąsek, takich jak świeże owoce i warzywa, chude mięso i produkty pełnoziarnste. Produkty takie jak frytki, słodycze i inne niezdrowe przekąski podawaj raz na jakiś czas.
-
Podawaj porcje stosowne dla dziecka. Dzieci nie muszą jeść tak dużo, jak dorośli. Podawaj dziecku porcje dostosowane do jego wieku i rozmiaru. Pozwól dziecku przerwać jedzenie, gdy poczuje sytość. Jeśli dziecko nadal jest głodne po posiłku, zaproponuj więcej warzyw lub owoc. Ograniczenie spożywanej przez dziecka ilości jedzenia jest w porządku.
-
Zachęcaj do aktywności fizycznej w formie aktywnej zabawy przez co najmniej 3 godziny dziennie. Ruch to zdrowie. Zabierz dziecko do parku, na rower lub bawcie się aktywnie, na przykład w berka czy grając w piłkę.
-
Ogranicz czas spędzany przed ekranem do 1 godziny dziennie. Obejmuje to oglądanie telewizji, korzystanie z komputera i granie w gry wideo.
-
Skonsultuj masę ciała dziecka z lekarzem. W tym wieku dziecko powinno przybierać około 4–5 lb (1,8–2,2 kg) rocznie. Jeśli przyrosty wagi są większe, porozmawiaj z lekarzem na temat zdrowych nawyków żywieniowych i wytycznych dotyczących ćwiczeń.
-
Przynajmniej dwa razy do roku umawiaj dziecko do stomatologa na kontrolę.
-
Upewnij się, że dziecko ma zalecaną ilość snu każdej nocy. Jest to od 10 do 13 godzin w ciągu 24 godzin dla dzieci w wieku od 3 do 5 lat.
Wskazówki dotyczące bezpieczeństwa
 |
Nauka pływania pozwala zapewnić dziecku bezpieczeństwo na całe życie. Naucz dziecko pływać lub zapisz je na lekcje pływania. |
Zalecenia dotyczące zapewnienia dziecku bezpieczeństwa obejmują:
-
Podczas jazdy na rowerze dziecko powinno nosić kask zapięty pod brodą. Podczas jazdy na wrotkach, hulajnodze bądź deskorolce najlepiej jest nosić ochraniacze na nadgarstki, łokcie i kolana oraz kask.
-
Naucz dziecko jego numeru telefonu, adresu oraz imion i nazwisk rodziców. Ważne, aby je znało w nagłych wypadkach.
-
Korzystaj z fotelika samochodowego, dopóki dziecko z niego nie wyrośnie. Zapytaj lekarza, czy istnieją przepisy stanowe dotyczące używania fotelików samochodowych, o których musisz wiedzieć.
-
Gdy dziecko wyrosło z fotelika samochodowego, w samochodzie należy używać podwyższenia z wysokim oparciem. Umożliwia to prawidłowe zamocowanie pasa bezpieczeństwa. Podwyższenie powinno być używane do momentu, gdy dziecko osiągnie wzrost 4 stóp i 9 cali (145 cm) i będzie w wieku od 8 do 12 lat. Wszystkie dzieci w wieku poniżej 13 lat powinny podróżować z tyłu.
-
Naucz dziecko, że nie należy rozmawiać z obcymi ani nigdzie się z nimi oddalać.
-
Naucz dziecko pływać. Zorientuj się w swojej okolicy – często dostępne są lekcje pływania w przystępnej cenie.
-
Jeśli masz basen, należy go ogrodzić z każdej strony. Zamykaj i blokuj bramki lub drzwi prowadzące do basenu. Nie pozwól, aby dziecko bez nadzoru bawiło się w basenie lub w pobliżu basenu, nawet jeśli potrafi pływać.
-
Naucz dziecko zasad bezpieczeństwa związanych z bronią. Dzieci nigdy nie powinny dotykać broni. Jeśli posiadasz broń, upewnij się, że jest ona przechowywana rozładowana i w zamkniętym miejscu.
-
Używaj prawidłowych nazw wszystkich części ciała i naucz ich dziecko. Naucz dziecko, że nikt nie powinien prosić go o zachowanie tajemnicy przed rodzicami lub opiekunami, o oglądanie lub dotykanie jego intymnych części ciała ani o pomoc w zajmowaniu się intymnymi częściami ciała dorosłych lub innych dzieci. Jeśli lekarz musi zbadać te części ciała, rodzic powinien być przy tym obecny.
-
Naucz dziecko, że nie ma nic złego w mówieniu „nie”, jeśli dotyk je krępuje. Na przykład, jeśli dziecko nie chce przytulić członka rodziny lub przyjaciela, uszanuj jego decyzję, by odmówić.
Szczepienia
Według zaleceń Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) podczas tej wizyty dziecko może otrzymać szczepionki przeciwko następującym chorobom:
Czy to pora na zerówkę?
Możesz się zastanawiać, czy Twój 5-latek jest gotowy pójść do zerówki. Oto kilka rzeczy, które powinien umieć:
-
Prawidłowe trzymanie długopisu lub ołówka
-
Zapisanie swojego imienia
-
Znajomość alfabetu, liczenia do 10 i rozpoznawania kolorów i kształtów
-
Siedzenie cicho przez krótki czas (około 5 minut)
-
Zwracanie uwagi na nauczyciela i wykonywanie poleceń
-
Ładne bawienie się z innymi dziećmi w tym samym wieku
Okręg szkolny powinien być w stanie odpowiedzieć na wszelkie pytania związane z rozpoczęciem zerówki. Jeśli nadal nie masz pewności, czy Twoje dziecko jest gotowe, porozmawiaj o tym z lekarzem podczas wizyty kontrolnej.
© 2000-2025 The StayWell Company, LLC. All rights reserved. This information is not intended as a substitute for professional medical care. Always follow your healthcare professional's instructions.