Niewydolność serca i depresja
Niewydolność serca to choroba przewlekła. Niewydolność serca nie oznacza, że serce przestaje pracować, tylko że jego czynność jest osłabiona. To prowadzi do problemów z innymi częściami ciała. Niektóre osoby cierpią na kilka problemów zdrowotnych jednocześnie. Jeśli zdiagnozowano u Ciebie niewydolność serca, być może masz też depresję.
Jeśli przez większość dni masz obniżony nastrój lub problemy z apetytem bądź snem, może to świadczyć o depresji. Depresja to choroba równie poważna jak niewydolność serca. Sprawia, że odczuwasz smutek i bezradność. Przeszkadza w życiu i relacjach. Wpływa na sposób, w jaki myślisz i działasz. Leczenie może złagodzić te objawy. Gdy depresja jest pod kontrolą, Twój ogólny stan zdrowia może się poprawić.

W jaki sposób niewydolność serca zwiększa ryzyko depresji?
Osoby z niewydolnością serca wykazują większe ryzyko zachorowania na depresję. I odwrotnie, osoby chore na depresję częściej zapadają na niewydolność serca. Jedna choroba zwiększa ryzyko wystąpienia drugiej, choć związek między nimi nie został do końca wyjaśniony. Życie z niewydolnością serca wymaga dużego wysiłku, co może wpływać na nastrój. Niektóre leki także wpływają na nastrój. Wiele zachowań, które często towarzyszą depresji, takich jak palenie tytoniu czy nadużywanie alkoholu, to czynniki ryzyka wystąpienia wszystkich chorób serca. U osób z niewydolnością serca depresja może zwiększać ryzyko zawału serca i zakrzepów krwi.
Objawy
Wiele objawów niewydolności serca przypomina objawy depresji. Czasami trudno jest stwierdzić, które schorzenie je powoduje. To normalne, że można odczuwać smutek lub złość po otrzymaniu diagnozy niewydolności serca, jeśli jednak uczucia te trwają przez okres powyżej 2 tygodni, wówczas ich przyczyną może być depresja. Do oznak depresji zalicza się:
-
Brak zainteresowania aktywnością
-
Nastrój depresyjny lub drażliwość
-
Zmianę rytmu snu
-
Wahania apetytu
-
Poczucie winy i desperacji
-
Brak energii
-
Problemy z koncentracją
-
Myśli samobójcze
Zadzwoń pod numer 911
W razie nasilenia wymienionych niżej objawów należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub zadzwonić pod numer 911. Mogą to być objawy niewydolności serca.
-
Nasilająca się duszność
-
Nagły wzrost masy ciała
-
Nasilający się kaszel, rzężenie lub oba objawy
-
Ból w klatce piersiowej, zawroty głowy lub dezorientacja
-
Szybkie lub nieregularne bicie serca
-
Narastające zmęczenie i osłabienie
-
Nasilenie obrzęku kończyn dolnych, kostek i stóp
Rozpoznanie depresji
Nie istnieje żadne badanie fizykalne w kierunku depresji. Jeśli jednak przez większość dnia, każdego dnia, przez przynajmniej 2 tygodnie odczuwasz objawy depresji, skontaktuj się ze swoim lekarzem. Jest to szczególnie ważne, jeśli:
-
Masz objawy depresji, które nie ulegają poprawie
-
Myślisz o zrobieniu sobie krzywdy lub samobójstwie
-
Twój nastrój wpływa na Twoją pracę, relacje z rodziną i przyjaciółmi lub zainteresowania
Leczenie niewydolności serca i depresji
Depresja to choroba przewlekła. Podjęcie leczenia może jednak poprawić Twoje samopoczucie i jakość życia. Istnieje wiele możliwości leczenia, które mogą złagodzić Twoje objawy i pomóc zmotywować Cię do poprawy stanu zdrowia. Objawy depresji mogą zniknąć, gdy uda się ustabilizować niewydolność serca. Lekarz przygotuje dla Ciebie plan leczenia, który może obejmować:
-
Leki działające na objawy depresji
-
Psychoterapię
-
Terapię kognitywną (poznawczą)
-
Wsparcie innych pacjentów
-
Regularne ćwiczenia
-
Program rehabilitacji kardiologicznej