Jak karmić dziecko butelką
Noworodki potrzebują pożywienia i dużo miłości. To wszystko można im zapewnić podczas karmienia butelką. Zarówno mleko matki, jak i mleko modyfikowane można podawać dziecku w butelce.
 |
Pamiętaj, aby umieścić smoczek na języku i dobrze włożyć go do ust dziecka. |
Wskazówka dotycząca bezpieczeństwa
Nie musisz podgrzewać mleka matki lub mleka modyfikowanego przed podaniem go dziecku. Jeśli chcesz podgrzać mleko matki lub mleko modyfikowane, nigdy nie używaj do tego mikrofalówki. Mikrofalówka podgrzewa nierówno. Gorące mleko może poparzyć usta dziecka. Zamiast tego należy ogrzać butelkę, wkładając ją do miski z ciepłą (nie gorącą) wodą. Używanie gorącej wody do podgrzewania mleka modyfikowanego lub mleka matki może poparzyć usta lub gardło dziecka. Zbyt wysoka temperatura może również zniszczyć te składniki mleka matki, które są zdrowe dla dziecka. Sprawdź temperaturę mleka, skapując kilka kropel na nadgarstek. Zanim podasz je dziecku, upewnij się, że nie jest gorące.
Dbanie o butelki
Bez względu na to, czy używasz mleka matki czy mleka modyfikowanego, butelki, smoczki i narzędzia używane do przygotowania mleka modyfikowanego muszą być czyste. Poniżej znajdują się wskazówki dotyczące dbania o butelki. Porozmawiaj z lekarzem o tym, jak należy dbać o butelki:
-
Przed przygotowaniem mleka modyfikowanego, napełnianiem butelki lub podawaniem butelki należy umyć ręce czystą, bieżącą wodą. Rób to za każdym razem. Jeżeli mydło i woda nie są dostępne, użyj środka do dezynfekcji rąk na bazie alkoholu.
-
Szklane butelki i smoczki zmywaj w zmywarce. Użyj ustawienia gorącej wody z cyklem suszenia na gorąco. Butelki i smoczki można też myć w gorącej wodzie z płynem. Pamiętaj, aby dokładnie je wypłukać. Jeśli nie masz zmywarki do naczyń, zdezynfekuj je, gotując przez 5 minut. Ostudź je przed użyciem.
-
Przed odłożeniem butelek do przechowywania należy upewnić się, że wszystkie ich części są całkowicie suche. Zapobiegnie to powstawaniu pleśni.
-
Jeśli używasz plastikowych butelek z jednorazowymi wkładkami, nadal musisz dbać o to, aby butelki i smoczki były czyste.
-
Czyste, nieużywane butelki należy przechowywać z założoną nakrętką. To pozwoli utrzymać smoczki w czystości.
Fakty na temat mleka modyfikowanego
Większość mlek modyfikowanych dla niemowląt jest produkowana z mleka krowiego. Wszystkie stosowane mleka modyfikowane powinny zawierać żelazo. Należy szukać takich, które je zawierają. Porozmawiaj o wyborze mleka modyfikowanego z lekarzem dziecka. Ma to na celu upewnienie się, że jest ono najlepiej dopasowane do potrzeb dziecka.
Mleko modyfikowane gotowe do podania
Mleko modyfikowane gotowe do podania jest najprostsze w użyciu, ale też jest najdroższe. Markowe mleko modyfikowane kosztuje więcej niż mleko modyfikowane marek własnych, ponieważ firmy te wydają więcej pieniędzy na reklamę.
-
Wlej odpowiednią ilość mleka modyfikowanego gotowego do spożycia do czystej butelki dziecka. Zapytaj lekarza, jaką ilość mleka modyfikowanego należy podawać dziecku przy każdym karmieniu.
-
Otwarte, przygotowane mleko modyfikowane należy szybko zużyć lub bezpiecznie przechowywać. Może się zepsuć, jeśli zostanie pozostawione w temperaturze pokojowej. Należy je zużyć od razu. W przeciwnym razie należy je przechowywać w lodówce.
-
Jeżeli nie schowasz przygotowanego mleka modyfikowanego od razu do lodówki, zużyj je w ciągu 2 godzin od przygotowania i w ciągu 1 godziny od rozpoczęcia karmienia. Jeśli dziecko nie dokończy butelki w ciągu 1 godziny, wyrzuć pozostałe mleko.
-
Jeśli nie zaczniesz używać przygotowanego mleka modyfikowanego w ciągu 2 godzin, natychmiast włóż butelkę do lodówki. Można je przechowywać tylko przez 24 godziny. Po tym czasie należy je wyrzucić.
-
Butelki z mlekiem modyfikowanym można napełniać do 24 godzin wcześniej. Do czasu użycia należy je przechowywać w lodówce.
Zagęszczone mleko modyfikowane w płynie
Zagęszczone mleko modyfikowane w płynie należy zmieszać z wodą przed użyciem. Stosuj się do instrukcji podanych na puszce. Zbyt duża lub zbyt mała ilość wody może zaszkodzić dziecku. Przestrzegaj poniższych wskazówek:
-
Używaj fluoryzowanej wody z kranu, która została przegotowana, a następnie ostudzona lub użyj destylowanej wody butelkowanej.
-
Wlej całą puszkę zagęszczonego mleka modyfikowanego w płynie do czystego dzbanka.
-
Napełnij puszkę wodą do pełna i dodaj ją do dzbanka. Dobrze wymieszaj.
-
Wlej odpowiednią ilość mleka modyfikowanego do czystej butelki dziecka.
-
Dzbanek z gotowym mlekiem modyfikowanym należy przechowywać w lodówce. Przechowuj je przez 24 godziny. Jeśli mleko modyfikowane nie jest przechowywany w lodówce, może być bezpiecznie przechowywane w temperaturze pokojowej przez 1 godzinę. Po tym czasie należy je wyrzucić.
-
Zapytaj lekarza, jaką ilość mleka modyfikowanego należy podawać dziecku przy każdym karmieniu.
Zagęszczone mleko modyfikowane w proszku
Mleko modyfikowane w proszku należy zmieszać z wodą przed użyciem. Mleko modyfikowane w płynie nie zawiera zarazków (jest sterylne). Do mleka modyfikowanego w proszku mogą jednak dostać się zarazki (bakterie) podczas przygotowywania lub przechowywania. Postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami, aby uchronić dziecko przed zachorowaniem przez te zarazki:
-
Zagęszczone mleko modyfikowane w proszku należy mieszać z czystą wodą z bezpiecznego źródła. Może to być destylowana woda butelkowana lub fluoryzowana gotowana woda z kranu. Jeśli nie masz pewności, czy woda z kranu może być bezpiecznie używana do przygotowywania mleka modyfikowanego dla niemowląt, skontaktuj się z lokalnym wydziałem zdrowia lub wodociągów.
-
Przed otwarciem puszki z mlekiem modyfikowanym należy umyć i osuszyć jej górną część. Upewnij się, że otwieracz do puszek, łyżki, miarki i inne narzędzia używane do przygotowania mleka modyfikowanego są czyste.
-
Nie należy mieszać mleka modyfikowanego z wodą przed samym karmieniem dziecka.
-
Dodaj odpowiednią ilość wody do butelki. Następnie dodaj odpowiednią ilość proszku. Ważne jest, aby dodać wodę jako pierwszą. Wcześniejsze dodanie proszku może spowodować, że mleko będzie zbyt mocne i wywoła zaparcia.
-
Dobrze zmieszaj wodę z mlekiem.
-
Jeśli nie planujesz natychmiastowego użycia przygotowanego mleka, włóż je do lodówki i zużyj w ciągu 24 godzin.
-
Ważne jest, aby przechowywać suchy proszek w puszce na mleko modyfikowane w czystości, aby zapobiec rozwojowi bakterii.
-
Zapytaj lekarza, jaką ilość mleka modyfikowanego należy podawać dziecku przy każdym karmieniu.
Trzymanie dziecka i butelki
Aby trzymać dziecko i karmić je butelką, postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami:
-
Połóż dziecko na ramieniu, trzymając jego główkę nieco wyżej niż pośladki.
-
Prawidłowe ułożenie dziecka może zmniejszyć prawdopodobieństwo zadławienia się.
-
Dotknij dolnej wargi dziecka. Gdy dziecko otworzy usta, umieść smoczek na języku i poczuj, jak dziecko wciąga smoczek do ust.
-
Lekko przechyl butelkę, aby smoczek wypełnił się mlekiem. Dziecko powinno ssać, aby usunąć mleko ze smoczka. Jeśli dziecko krztusi się lub ma trudności z „nadążaniem” za przepływem mleka, należy przechylić mleko ze smoczka. Dzięki temu dziecko będzie miało szansę złapać oddech i „nadgonić” tempo podczas karmienia butelką. Ważne jest, aby karmienie odbywało się w tempie dziecka, a nie zbyt szybko.
-
Ze względów bezpieczeństwa nigdy nie należy podpierać butelki. Dziecko może się udławić, jeśli zostawi się je z podpartą butelką. Podpieranie butelek może również zwiększyć ryzyko infekcji ucha i próchnicy zębów u dziecka.
-
Karmienie niemowlęcia może być czasem budowania więzi i zaufania. Trzymaj dziecko blisko siebie, utrzymuj z nim kontakt wzrokowy i mów do niego. Są to ważne sposoby wspomagania jego rozwoju.
Jeśli dziecko wydaje się głodne, ale ma problemy z jedzeniem, możesz spróbować użyć smoczka o innym kształcie. Możesz również sprawdzić otwór smoczka. Niektóre dzieci wolą szybszy przepływ mleka. Mogą być sfrustrowane, gdy przepływ jest zbyt wolny. Jeśli dziecko krztusi się i dławi, może być potrzebny smoczek z mniejszym otworem. Mniejszy otwór spowalnia przepływ.
Eksperymentuj ze smoczkami do butelek. Pozwól dziecku wybrać smoczek do butelki, który jest dla niego najlepszy.
Pomoc dziecku w odbijaniu po jedzeniu
Niemowlęta łatwo połykają powietrze podczas karmienia butelką. Odbijanie pomaga dziecku pozbyć się tego powietrza. Wskazówki dotyczące pomocy dziecku w odbijaniu po jedzeniu są następujące:
-
Pomóż dziecku w odbijaniu, gdy zachowuje się niespokojnie, próbuje odwrócić się od smoczka lub spowalnia ssanie. Zwykle dzieje się to po zjedzeniu każdej 1/2 do 1 uncji (30 ml) pokarmu i po zakończeniu karmienia.
-
Można pomóc dziecku w odbijaniu na siedząco, trzymając je za szczękę. Dziecko może leżeć twarzą w dół na kolanach lub być w pozycji pionowej z brzuszkiem opartym o ramię.
Nie przekarmiaj dziecka
Przestrzegaj poniższych wskazówek dotyczących nieprzekarmiania dziecka:
-
Nie przekarmiaj dziecka ani nie zmuszaj go do dokończenia butelki, jeśli wykazuje oznaki sytości. Może to prowadzić do tego, że dziecko zje więcej niż potrzebuje, i może powodować marudność. Zadbaj, by dziecku odbiło się kilka razy podczas karmienia i po nim. Umożliwi to przepływ gazów. Ma to służyć rozłożeniu karmienia w czasie i daniu czasu na trawienie.
-
Dziecko należy trzymać w pozycji pionowej podczas karmienia i przez 20–30 minut po każdym karmieniu.
-
Między karmieniami należy odczekać co najmniej 2–3 godziny, aby żołądek dziecka mógł się opróżnić. Można też podawać mniejsze ilości, ale częściej.
Sygnały dotyczące karmienia
-
Nie czekaj, aż dziecko zacznie płakać przed karmieniem. Płacz jest późnym sygnałem, że dziecko chce jeść.
-
Dziecko jest gotowe do karmienia, gdy po przebudzeniu mruga oczami i zbliża rączki do ust.
-
Pamiętaj o sygnałach, że dziecko skończyło. Obejmują one puszczanie butelki, odwracanie głowy, wyglądanie na senne lub zaprzestanie jedzenia.
Zaoferuj smoczek, jeśli dziecko zachowuje się tak, jakby chciało ssać po skończeniu ilości pokarmu zalecanej przez lekarza. Dzieci lubią ssać. Dzieci karmione butelką mogą jednak jeść tak szybko, że nie mają wystarczająco dużo czasu na ssanie.