Pielęgnacja pępowiny
Właściwa pielęgnacja może pomóc w gojeniu się pępowiny dziecka. Nie ciągnij ani nie szarp za kikut pępowiny. Powinien on odpaść samoistnie w ciągu 2 tygodni po porodzie. Skorzystaj z poniższych kroków jako przewodnika.
Dbanie o pępowinę dziecka
Pomaga zapobiegać infekcjom i utrzymuje pępowinę suchą:
-
Pozwól, by do kikuta dopływało powietrze.
-
Podwiń górną krawędź pieluchy, aby pielucha nie zakrywała ani nie ocierała się o kikut.
-
Nie ubieraj dziecka w odzież, która uciska okolicę kikuta.
-
Nie należy wkładać dziecka do wanienki wypełnionej wodą, dopóki kikut nie odpadnie, a miejsce, w którym była przymocowana, nie wyschnie i nie zagoi się. Zamiast tego należy myć dziecko wilgotną myjką.
-
Nie należy podejmować prób usunięcia kikuta. Odpadnie on samoistnie. Niewielka ilość przyschniętej krwi na pępowinie jest zjawiskiem normalnym. Może również krwawić w niewielkim stopniu i poplamić koszulkę dziecka, gdy pępowina ma odpaść.
Skontaktuj się z pediatrą dziecka
 |
Zapalenie pępka na jasnej skórze. |
 |
Zapalenie pępka na ciemnej skórze. |
Jeśli zauważysz poniższe objawy u siebie lub dziecka, skontaktuj się z pediatrą dziecka:
-
Zaczerwienie lub opuchlizna wokół kikuta
-
Wydzielina lub nieprzyjemny zapach z kikuta
-
Kikut nie odpadł samoistnie w ciągu 4 tygodni po porodzie
-
Dziecko ma gorączkę (patrz „Gorączka u dzieci” poniżej)
Gorączka u dzieci
Aby zmierzyć dziecku temperaturę, należy używać termometru elektronicznego. Nie wolno używać termometru z rtęcią. Istnieją różne rodzaje termometrów elektronicznych i różnie się ich używa. Są to:
-
doodbytniczy. U dzieci poniżej 3 roku życia najdokładniejszego pomiaru dokonuje się w odbycie.
-
Czołowy. Spełnia swoją rolę w przypadku dzieci od trzeciego miesiąca życia. Jeśli dziecko młodsze niż 3 miesiące wykazuje objawy choroby, można użyć takiego termometru w celach poglądowych. Jednak pediatra może chcieć potwierdzić temperaturę w pomiarze poprzez odbyt.
-
Douszny. Pomiary temperatury w uchu są prawidłowe po 6. miesiącu życia, jednak nie wcześniej.
-
Pachowy. To najmniej wiarygodny sposób pomiaru temperatury, jednak można użyć takiego termometru w celach poglądowych. Jednak pediatra może chcieć potwierdzić temperaturę w pomiarze poprzez odbyt.
-
Doustny. Nie należy używać takiego termometru u dzieci młodszych niż 4 lata.
Termometru doodbytniczego należy używać ostrożnie. Zawsze należy stosować się do zaleceń producenta odnośnie do poprawnego użycia. Termometr należy włożyć delikatnie. Oznacz termometr używany doodbytniczo, tak aby przypadkowo nie użyć go doustnie, gdyż wówczas może dojść do zakażenia bakteriami ze stolca. Jeśli nie czujesz się komfortowo, używając termometru doodbytniczego, zapytaj pediatrę, którego typu najlepiej używać w zamian. Rozmawiając z pediatrą o gorączce u dziecka, poinformuj, w jaki sposób została zmierzona temperatura.
Poniżej wymieniono sytuacje, w których należy zadzwonić do lekarza, jeśli dziecko ma gorączkę. Pediatra może podać różne numery. Postępuj zgodnie z zaleceniami.
Kiedy zadzwonić do lekarza w sprawie gorączki u dziecka
Dziecko poniżej 3. miesiąca życia:
-
Najpierw zapytaj pediatrę, jak najlepiej zmierzyć temperaturę dziecku.
-
Pomiar doodbytniczy lub czołowy: temperatura wynosząca bądź przekraczająca 100,4°F (38°C)
-
Pomiar pod pachą: temperatura wynosząca bądź przekraczająca 99°F (37,2°C)
-
Gorączka ___________według zaleceń lekarza.
© 2000-2025 The StayWell Company, LLC. All rights reserved. This information is not intended as a substitute for professional medical care. Always follow your healthcare professional's instructions.