Astma
Astma to przewlekła (chroniczna) choroba płuc. Powoduje obrzęk i zwężenie dróg oddechowych (oskrzeli). Mięśnie wokół dróg oddechowych zaczynają się zacieśniać. Kiedy drogi oddechowe zwężają się, powietrze nie może swobodnie przepływać. Poza tym dochodzi do nagromadzenia się wydzieliny w drogach oddechowych. Wówczas jest jeszcze trudniej oddychać.
Naukowcy nie mają pewności, co powoduje astmę. Prawdopodobnie wiele czynników dziedzicznych oraz środowiskowych. Ludzie chorujący na astmę mogą nie mieć w ogóle objawów aż do momentu pojawienia się alergenu lub czynnika wyzwalającego atak.

Zdrowe płuca
Wewnątrz płuc znajdują się rozgałęzione drogi oddechowe zbudowane z elastycznej tkanki. Każda droga oddechowa jest owinięta mięśniami. Im droga oddechowa jest bliżej środka płuc, tym jest węższa. Najmniejsze drogi oddechowe kończą się klastrami maleńkich worków powietrza przypominających baloniki (pęcherzyki płucne). Te pęcherzyki są otoczone naczyniami krwionośnymi. Kiedy bierzesz oddech, powietrze wchodzi do płuc. Przemieszcza się w dół drogami oddechowymi, aż trafi do pęcherzyków płucnych. Kiedy wypuszczasz oddech (wydychasz powietrze), powietrze przenosi się w górę drogami oddechowymi i wydostaje z płuc. Drogi oddechowe produkują wydzielinę, która wyłapuje cząsteczki, które wdychasz. Zwykle ta wydzielina jest usuwana z płuc poprzez maleńkie włoski (rzęski), które wyściełają drogi oddechowe. Następnie wydzielina jest połykana lub odkaszlnięta w ciągu dnia.
Jak działają płuca?
Powietrze, które wdychasz, zawiera tlen. Kiedy tlen dociera do pęcherzyków płucnych, przedostaje się do naczyń krwionośnych wokół nich. Następnie krew transportuje tlen do wszystkich komórek Twojego ciała. Gdy wydychasz powietrze, dwutlenek węgla jest w podobny sposób usuwany z krwi w naczyniach wokół pęcherzyków i następnie z organizmu.
Gdy masz astmę
Ludzie chorujący na astmę mają bardzo wrażliwe drogi oddechowe. Oznacza to, że drogi oddechowe reagują na pewne rzeczy, które określa się czynnikami wyzwalającymi. Czynniki wyzwalające astmę to pyłki roślin, kurz lub dym. Czynniki wyzwalające powodują stan zapalny. To z kolei powoduje obrzęk i zwężenie dróg oddechowych. To przewlekły (chroniczny) problem. Drogi oddechowe nie zawsze są na tyle zwężone, że odczuwasz problemy z oddychaniem.
Objawy przewlekłego stanu zapalnego to:
U niektórych osób przewlekły, lekki stan zapalny może prowadzić do powstania trwałych blizn w drogach oddechowych i utraty funkcji płuc.
Zaostrzenie astmy
Kiedy wrażliwe drogi oddechowe zostają podrażnione przez czynnik wyzwalający atak, mięśnie wokół nich się zacieśniają. Błona śluzowa wewnątrz dróg oddechowych staje się obrzęknięta. Pojawia się coraz więcej gęstej, lepkiej wydzieliny, która częściowo blokuje drogi oddechowe. Wszystkie te zdarzenia utrudniają oddychanie.
Objawy zaostrzenia astmy:
-
Kaszel, zwłaszcza w nocy. Możesz mieć problemy ze snem przez kaszel.
-
Uczucie zmęczenia lub utraty tchu pojawiające się bardzo szybko
-
Rzężenie
-
Uczucie ściśnięcia w klatce piersiowej
-
Przyśpieszony oddech przy spoczynku
Zaostrzenie astmy może mieć przebieg łagodny lub stanowić zagrożenie życia. Podczas poważnego ataku mięśnie zaciskają się wokół dróg oddechowych, błona śluzowa jest mocno obrzęknięta, a wydzielina w dużych ilościach. Wówczas pacjentowi jest bardzo trudno oddychać. Organizm nie otrzymuje wystarczającej ilości tlenu i nie może usunąć dwutlenku węgla. Gazy odpadowe zostają uwięzione w pęcherzykach płucnych. Nie dochodzi do wymiany gazowej. Organizm nie otrzymuje wystarczającej ilości tlenu. Bez tlenu tkanki organizmu, zwłaszcza mózgu, zostają uszkodzone. Jeśli taki stan utrzymuje się przez dłuższy czas, może prowadzić do poważnego uszkodzenia mózgu lub śmierci.
Zadzwoń na 911 (lub poproś kogoś, aby to zrobił), jeśli wystąpią u Ciebie poniższe objawy i nie ustąpią zaraz po przyjęciu szybko działającego leku zgodnie z zaleceniami:
-
Problemy z oddychaniem
-
Uczucie tak płytkiego oddechu, że nie możesz rozmawiać ani chodzić
-
Usta lub palce stają się niebieskie
-
Zawroty głowy lub uczucie zbliżającej się utraty przytomności
-
Szczytowy przepływ wydechowy na poziomie niższym niż 50% najlepszego Twojego wyniku (jeśli korzystasz z pikflometru)
Utrzymywanie astmy pod kontrolą
Astma to przewlekła choroba płuc. W przypadku tej choroby należy koniecznie współpracować z lekarzem w celu utrzymania jej pod kontrolą. Jeśli masz astmę, możesz świadomie zapobiegać zaostrzeniu choroby. Omów z lekarzem plan postępowania. Dzięki niemu będziesz mieć chorobę pod kontrolą oraz zarządzać jej objawami. Plan postępowania przy astmie zawiera informacje dla Ciebie, rodziny i znajomych, co robić w razie ataku astmy lub nasilenia objawów.
Noś ze sobą medyczną kartę identyfikacyjną albo opaskę lub naszyjnik z identyfikatorem medycznym. Pomoże to personelowi medycznemu w leczeniu astmy w przypadku, gdy nie będziesz w stanie swobodnie z nim rozmawiać. Identyfikator medyczny może zawierać imię i nazwisko, rozpoznanie astmy, leki na astmę, alergie oraz dane osoby kontaktowej w nagłych wypadkach.
Przyjmuj leki według zaleceń. Poza tym poznaj czynniki wywołujące ataki. Wiedząc, co powoduje atak astmy, dasz radę uniknąć w przyszłości problemów z oddychaniem.
Jeśli palisz papierosy, poszukaj pomocy, aby rzucić nałóg. Nie pal e-papierosów, ponieważ one również odpowiadają za uszkodzenia płuc.
Jak codzienne sprawy wpływają na Twoje zdrowie
Wiele rzeczy w codziennym życiu wpływa na zdrowie. Może to obejmować transport, problemy finansowe, mieszkanie, dostęp do żywności i opiekę nad dziećmi. Jeśli nie możesz dostać się na wizytę lekarską, możesz nie otrzymać potrzebnej Ci opieki. Gdy brakuje pieniędzy, może być trudno zapłacić za leki. Mieszkanie z dala od sklepu spożywczego może utrudniać kupowanie zdrowej żywności.
Jeśli masz problemy dotyczące którejkolwiek z tych lub innych dziedzin, porozmawiaj z zespołem opieki zdrowotnej. Jego członkowie mogą znać lokalne zasoby, które oferują pomoc. Mogą też mieć pracownika, który może pomóc.