Related Reading
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z A-Z Listings

Czym jest przełyk Barretta?

Zdiagnozowano u Ciebie chorobę zwaną przełykiem Barretta. Oznacza to zmiany w błonie śluzowej przełyku w okolicach żołądka. Zmiany te mogą być spowodowane refluksem żołądkowo-przełykowym, czyli chorobą refluksową (GERD). Zmiany błony śluzowej nie mają charakteru nowotworowego. Jednak mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia nowotworu w przyszłości. 

Zarys kobiety pokazujący jamę ustną, przełyk i żołądek. Strzałki pokazują przepływ kwasu żołądkowego w górę przełyku i drażniącego tył gardła.

Gdy masz GERD

Przełyk to przewód, przez który jedzenie i płyny przedostają się z ust do żołądka. Dolny zwieracz przełyku (LES) to jednokierunkowy zawór znajdujący się na górze żołądka. Nie dopuszcza do cofania się jedzenia i kwasu żołądkowego w górę przełyku. Jeśli dolny zwieracz przełyku nie pracuje poprawnie, jedzenie i kwas żołądkowy wracają do przełyku (tzw. refluks). Jeśli dochodzi do tego często, mówimy o chorobie zwanej refluksem żołądkowo-przełykowym (GERD).

Zmiany w śluzówce

Żołądek jest chroniony przed działaniem własnego kwasu dzięki specjalnej błonie śluzowej. Natomiast przełyk nie powinien mieć kontaktu z kwasem żołądkowym. Niewielka ilość cofającego się czasami kwasu żołądkowego do przełyku nie jest niczym nienormalnym i zdarza się u wielu ludzi. W przypadku choroby refluksowej kwas żołądkowy często cofa się do przełyku. Powoduje to jego uszkodzenie. W reakcji na uszkodzenie tworzy się nowa tkanka, która nie jest prawidłowa. Na tym polega choroba zwana przełykiem Barretta. Nowa tkanka może się zmieniać. Z tego powodu zwiększa się ryzyko wystąpienia nowotworu w przyszłości.

Zapobieganie dalszym uszkodzeniom

Lekarz może zalecić wykonywane regularnych badań, aby obserwować zmiany w przełyku. Zwykle są to badania endoskopem, podczas których do przełyku poprzez jamę ustną wprowadzany jest miękki endoskop z lampką. Ze zmienionych obszarów czasami pobiera się wycinki (biopsja). Dla komfortu pacjenta podczas badania jest on zwykle znieczulany poprzez podanie leku w kroplówce. Lekarz może także zasugerować inne sposoby radzenia sobie z tą chorobą. Mowa tutaj o zmianie trybu życia, np. zaleca się rzucenie palenia i utrzymywanie zdrowej masy ciała. Chorobę tę leczy się także farmakologicznie lub operacyjnie. Wszystkie te działania powinny powstrzymać nasilanie się objawów przełyku Barretta. Jeśli jednak dojdzie do zaostrzenia stanu, wówczas przeprowadza się dodatkowe leczenie podczas endoskopii.

Objawy refluksu żołądkowo-przełykowego

Objawy to między innymi:

  • Zgaga

  • Cofanie się do jamy ustnej płynu o kwaśnym smaku

  • Częste odbijanie się (bekanie)

  • Objawy nasilają się po zjedzeniu posiłku, po nachyleniu się lub w pozycji leżącej

  • Częste odkaszliwanie w celu usunięcia wydzieliny w gardle

  • Chrypka

  • Problemy z przełykaniem

© 2000-2025 The StayWell Company, LLC. All rights reserved. This information is not intended as a substitute for professional medical care. Always follow your healthcare professional's instructions.
Powered by Krames by WebMD Ignite
About StayWell | Terms of Use | Privacy Policy | Disclaimer