Czym jest dna moczanowa?
Dna moczanowa to postać zapalenia stawów spowodowanego gromadzeniem się kwasu moczowego w organizmie. Dna moczanowa często powoduje nagły ból i obrzęk 1 stawu, często dużego palca lub innych stawów w stopie. Jeśli nie jest leczona, może powodować ból stopy i deformację stawów. Może też doprowadzić do problemów z nerkami. Jednak jeśli zostanie wcześnie zdiagnozowana i leczona, można ulżyć pacjentowi w bólu i powstrzymać pojawienie się problemów w przyszłości. Dnę moczanową często leczy się farmakologicznie lub zmianą diety. W bardzo zaawansowanych przypadkach może być konieczne leczenie chirurgiczne.
Co powoduje dnę moczanową?
Dna moczanowa powodowana jest nadmiarem kwasu moczowego w organizmie. Jest to produkt odpadowy organizmu. Kwas moczowy jest filtrowany przez nerki. Jeśli poziom kwasu moczowego we krwi jest zbyt wysoki, mogą zacząć tworzyć się kryształki kwasu moczowego. Jeśli te kryształki nie będą leczone i pozostaną w organizmie przez długi czas, spowoduje to poważne problemy zdrowotne. Kryształki te gromadzą się w stawach. Powoduje to ataki dny moczanowej. Atak dny moczanowej to stan zapalny w stawach, którego skutkiem jest nagły ból i obrzęk. Jeśli doszło do wielu ataków, kryształki mogą tworzyć większe osady zwane guzkami dnawymi. Guzki dnawe mogą uszkadzać stawy i powodować deformacje.

U kogo może wystąpić dna moczanowa?
Osoby, którym przy urodzeniu przypisano płeć męską, częściej miewają dnę moczanową. Dna moczanowa może występować u osób, którym przy urodzeniu przypisano płeć żeńską, ale często dopiero po menopauzie. Pewne problemy zdrowotne zwiększają ryzyko zachorowania na dnę moczanową. Wśród nich są otyłość i wysoki poziom cholesterolu. Atak dny moczanowej mogą wywołać również niektóre leki. Są to np. diuretyki (leki odwadniające). Również osoby spożywające dużo alkoholu są bardziej narażone na tę chorobę. Atak dny moczanowej mogą wywołać niektóre produkty spożywcze.
Produkty, które mogą wywołać atak podagry
-
Alkohol, zwłaszcza piwo, ale także czerwone wino i alkohol wysokoprocentowy
-
Pewne rodzaje mięs, czerwone, przetworzone i indyk
-
Podroby, czyli nerki, wątróbka, grasica
-
Skorupiaki, takie jak homary, kraby, krewetki, eskalopki, małże
-
Niektóre ryby, takie jak anchois, sardynki, śledź czy makrela
Leczenie
-
Zmień styl życia. Należą do nich utrata masy ciała, ćwiczenia fizyczne, ograniczenie lub wyeliminowanie alkoholu, zwłaszcza piwa, oraz rzucenie palenia tytoniu. Dodanie do diety niskotłuszczowych produktów mlecznych może obniżyć poziom kwasu moczowego.
-
Ogranicz niektóre produkty spożywcze. Ogranicz spożycie poniższych produktów, gdyż mogą wywołać atak dny moczanowej. Nie spożywaj jedzenia ani napojów z syropem kukurydzianym bogatym we fruktozę. Składnik ten występuje w wielu produktach spożywczych. Pojawia się w niektórych napojach gazowanych i napojach energetycznych.
-
Sprawdź leki, które przyjmujesz. Niektóre leki mogą przyczyniać się do dny moczanowej. Mowa tutaj na przykład o lekach odwadniających. Porozmawiaj z lekarzem o innych opcjach.
-
Spróbuj przyjmować leki ograniczające ilość kwasu moczowego we krwi. Są to np. allopurinol, probenecyd, febuksostat i lezynurad.
-
Przyjmuj leki na nagłe ataki dny moczanowej. Są to m.in. niesterydowe leki przeciwzapalne, sterydy oraz kolchicyna.
Online Medical Reviewer:
Marianne Fraser MSN RN
Online Medical Reviewer:
Rajadurai Samnishanth
Online Medical Reviewer:
Rita Sather RN
© 2000-2025 The StayWell Company, LLC. All rights reserved. This information is not intended as a substitute for professional medical care. Always follow your healthcare professional's instructions.