Przyjmowanie leków na cukrzycę
Leki nie wyleczą cukrzycy. Mogą jednak opóźnić wystąpienie problemów zdrowotnych lub im zapobiec. Robią to, pomagając w kontrolowaniu poziomu cukru we krwi. Codzienne przyjmowanie leków lub zastrzyków, może wydawać się trudne. Są to jednak potężne narzędzia umożliwiające osiągniecie odpowiedniego poziomu cukru we krwi.
Gdzie działają leki
Leki przeciwcukrzycowe działają na różne części ciała. Wiele z nich wpływa na sposób wytwarzania insuliny przez trzustkę. Inne zwiększają wrażliwość komórek mięśniowych i tłuszczowych na działanie insuliny. Mogą też zapobiegać uwalnianiu przez wątrobę zbyt dużej ilości glukozy. Niektóre spowalniają rozkład węglowodanów. Albo sprawiają, że wolniej uwalniają się one z jelit do krwi. Jeden rodzaj leku powstrzymuje nerki przed ponownym wchłanianiem glukozy z moczu. Następnie nadmiar glukozy opuszcza organizm wraz z moczem. Schemat w tym dokumencie pokazuje, gdzie w organizmie działają poszczególne klasy leków.

Zaznajomienie się z zastrzykami
Insulina nie może być przyjmowana w postaci tabletek. Najczęściej wstrzykuje się ją przez skórę, aby dotarła do krwi. Samodzielne wykonywanie zastrzyków nie jest trudne. Może się okazać, że nie są one tak złe, jak Ci się wydaje. Pojawiły się też nowe wyroby do wstrzykiwania lub wdychania insuliny. Nowoczesne peny do podawania insuliny charakteryzują się dokładnością. Są również łatwe w użyciu i podawanie insuliny z ich pomocą jest prawie bezbolesne, nawet dla dzieci z cukrzycą. Poproś lekarza, aby przekazał Ci więcej informacji.
Trzymanie się harmonogramu przyjmowania leków
Ważne jest przyjmowanie leków o odpowiednich porach. Zapewni to najlepszą kontrolę poziomu cukru we krwi. Przestrzeganie harmonogramu przyjmowania leków i diety może pomóc w utrzymaniu stałego poziomu cukru we krwi. Przechowuj leki w organizerze na tabletki. Stwórz dzienny harmonogram. Poproś rodzinę o pomoc w przestrzeganiu harmonogramu przyjmowania leków i diety. Niech będzie to Twoim priorytetem.
Jeśli przyjmujesz inne leki
Różne rodzaje leków mogą wpływać na poziom cukru we krwi. Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach. Dotyczy to zarówno leków na receptę, jak i bez recepty, witamin, ziół i suplementów. Podczas kupowania innych leków zawsze informuj farmaceutę, że chorujesz na cukrzycę. Staraj się kupować wszystkie leki w tej samej aptece lub sieci aptek. Dzięki temu farmaceuci mają większe szanse na posiadanie Twojej pełnej listy leków.
Noś identyfikator medyczny, taki jak opaska lub naszyjnik. Jest to pomocne w nagłych sytuacjach. Na wszystkie wizyty przynoś ze sobą listę swoich leków. Upewnij się, że Twoja dokumentacja medyczna jest aktualna. Powinna zawierać przyjmowane przez Ciebie obecnie leki i dawki. Może istnieć możliwość pobrania swojej dokumentacji.
© 2000-2025 The StayWell Company, LLC. All rights reserved. This information is not intended as a substitute for professional medical care. Always follow your healthcare professional's instructions.