Krwawienie lub krwiak po cewnikowaniu serca
Niedawno wykonano u Ciebie cewnikowanie serca. Cewnik został wprowadzony do Twojego ciała przez wkłucie w tętnicy w pachwinie lub ramieniu. W tym miejscu występuje krwawienie. Gdy wystąpi krwawienie, krew może kapać lub tryskać z tego miejsca. Może też zebrać się w postaci guzka (krwiaka) pod skórą. Często wymaga to pilnej oceny na oddziale ratunkowym. Najpierw uciśnij bezpośrednio krwawiące miejsce i zadzwoń pod numer 911 lub poproś kogoś o zabranie Cię na oddział ratunkowy. Na oddziale ratunkowym zostanie zastosowany większy nacisk na krwawiące miejsce, aby zatrzymać krwawienie. Jeżeli krwawienie można opanować, a Twoje samopoczucie jest wystarczająco dobre, możesz zostać odesłany(-a) do domu. Aby zapobiec ponownemu krwawieniu, należy podjąć pewne środki ostrożności w domu. Jeśli krwawienie znów się rozpocznie, postępuj zgodnie z poniższymi zaleceniami.

Leczenie w domu
Przez kolejne 48 godzin:
-
Nie podejmuj żadnej intensywnej aktywności.
-
Jeśli to możliwe, nie wchodź po schodach
-
Nie podnoś niczego o wadze przekraczającej 5 funtów.
-
Jeśli miejsce wkłucia znajduje się w ramieniu lub nadgarstku, nie kładź się na tym ramieniu.
-
Jeśli miejsce wkłucia znajduje się w pachwinie, nie wysilaj się przy wypróżnianiu.
-
Nie szoruj miejsca wkłucia podczas kąpieli. Można je zamoczyć, jeśli lekarz stwierdzi, że jest to dozwolone, ale nie należy go szorować ani masować. Przez 3 dni po zabiegu nie bierz kąpieli w wannie.
-
Nie prowadź samochodu przez kolejne 48 godzin
Jeśli znów dojdzie do krwawienia, zadzwoń pod numer 911. Wykonaj następujące czynności, aby zatamować krwawienie do czasu przybycia pomocy:
-
Leż na plecach.
-
Na miejsce wkłucia połóż czystą szmatkę lub gazę. Następnie mocno naciskaj bezpośrednio na to miejsce. Możesz też poprosić inną osobę o wywarcie silnego nacisku za pomocą gazy lub ściereczki.
-
Jeżeli miejsce wkłucia znajduje się w ramieniu lub nadgarstku, trzymaj rękę wyprostowaną i uniesioną powyżej poziomu serca. Jeśli miejsce wkłucia znajduje się w pachwinie, poproś inną osobę o wywarcie nacisku na to miejsce.
-
Nie naciskaj zbyt mocno! W przypadku zbyt silnego nacisku do nogi i stopy (lub ramienia i dłoni) nie będzie dopływać krew, a skóra pod paznokciami u nóg lub dłoni może stać się biała. Skóra powinna mieć różowy kolor, tak jak paznokcie u drugiej stopy. Po naciśnięciu paznokcia u nogi zrobi się on biały, ale gdy przestaniemy go naciskać, znów stanie się różowy. Nazywamy to „nawrotem kapilarnym”. Jeśli ktoś jest z Tobą, może to sprawdzić.
-
Jeśli palce, stopa lub noga zaczynają drętwieć, odczuwasz mrowienie lub zimno, zmniejsz nacisk, bo prawdopodobnie naciskasz zbyt mocno.
-
Gdy tylko przyjedzie pogotowie, przejmie opiekę nad Tobą.
Kontrola stanu zdrowia
Zgłoś się na kontrolę do lekarza, chyba że ten zaleci inaczej. Poproś lekarza o numer kontaktowy, pod który możesz zadzwonić.
Zadzwoń pod numer 911
Zadzwoń pod numer 911 w przypadku wystąpienia któregokolwiek z poniższych:
-
Ból lub ciśnienie w klatce piersiowej
-
Krwawienie z miejsca wkłucia
-
Osłabienie lub omdlenia
-
Problemy z oddychaniem
-
Guzek (krwiak) szybko się powiększa
-
Chłód, drętwienie, mrowienie lub zmiana koloru skóry w nodze lub ramieniu w miejscu wkłucia
Kiedy szukać porady medycznej
Zadzwoń do lekarza w przypadku wystąpienia któregokolwiek z poniższych zdarzeń:
-
Zwiększony ból, zaczerwienienie, obrzęk lub wyciek wydzieliny z miejsca wkłucia
-
Nudności lub wymioty
-
Gorączka 100,4°F (38°C) lub wyższa, lub zgodnie z wskazówkami lekarza
© 2000-2025 The StayWell Company, LLC. All rights reserved. This information is not intended as a substitute for professional medical care. Always follow your healthcare professional's instructions.