Zespół wirusowy (dorośli)
Choroba wirusowa może powodować wiele objawów, takich jak gorączka, bóle mięśni i zmęczenie. Inne objawy zależą od tego, jaka część ciała zostanie zaatakowana przez wirusa. Jeśli znajdzie się on w nosie, gardle i płucach, może to spowodować kaszel, ból gardła, zatkany nos, ból głowy, ból ucha lub nawet duszność. Jeśli znajdzie się w żołądku i przewodzie pokarmowym, może powodować nudności, wymioty, skurcze i biegunkę. Zazwyczaj wirus wywołuje objawy uogólnione, takie jak ból całego ciała, uczucie zmęczenia, utrata energii lub utrata apetytu.
Choroba wirusowa często trwa od kilku dni do kilku tygodni. Czasami jednak trwa dłużej. W niektórych przypadkach cięższe zakażenie w pierwszych kilku dniach choroby może wyglądać jak zespół wirusowy. Może być potrzebne wykonanie dodatkowych badań, aby to rozróżnić. Zwracaj uwagę na sygnały ostrzegawcze wymienione poniżej, przy których należy zasięgnąć porady lekarskiej.
Opieka domowa
Postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami, dbając o siebie w domu:
-
Jeśli objawy są nasilone, odpoczywaj w domu przez pierwsze 2 do 3 dni.
-
Unikaj dymu papierosowego – nie pal i unikaj biernego palenia.
-
Możesz zastosować dostępny bez recepty acetaminofen lub ibuprofen na gorączkę, bóle mięśni oraz ból głowy, chyba że przepisano inny lek. W leczeniu zakażeń wirusowych nie stosuje się antybiotyków. Jeżeli masz przewlekłą chorobę wątroby lub nerek lub kiedykolwiek w przeszłości występowało u Ciebie owrzodzenie żołądka lub krwawienie z przewodu pokarmowego, należy porozmawiać ze swoim lekarzem przed zastosowaniem tych leków. Osoby poniżej 18 roku życia z gorączką nie mogą przyjmować aspiryny. Może to spowodować ciężką chorobę lub zgon.
-
Twój apetyt może być zmniejszony, zatem lekka dieta jest właściwa. Zapobieganie odwodnieniu poprzez wypijanie każdego dnia od 8 do 12 szklanek płynów o pojemności 8 uncji. Może to obejmować wodę, lemoniadę, soki takie jak pomarańczowy, jabłkowy, winogronowy i żurawinowy, klarowne napoje owocowe, napoje uzupełniające elektrolity i napoje dla sportowców, a także bezkofeinowe herbaty i kawy. Jeśli masz rozpoznaną chorobę nerek, zapytaj swojego lekarza, jaką ilość i jakiego rodzaju płyny powinieneś pić, aby zapobiegać odwodnieniu. Jeśli cierpisz na chorobę nerek, picie zbyt dużej ilości płynu może spowodować aby odkładać się w organizmie i być niebezpiecznym dla zdrowia.
-
Środki dostępne bez recepty nie skrócą czasu trwania choroby. Mogą one być jednak pomocne w objawach takich jak kaszel, ból gardła, niedrożność nosa i zatok lub biegunka. Nie należy stosować leków udrażniających nos, jeśli występuje wysokie ciśnienie krwi.
-
Obserwacja kontrolna
Należy skontaktować się z lekarzem, jeśli nie będzie poprawy w ciągu następnego tygodnia.
Zadzwoń pod numer 911
Zadzwoń pod numer 911 w przypadku wystąpienia któregokolwiek z poniższych objawów:
-
Drgawki
-
Osłabienie, zawroty głowy lub uczucie omdlenia
-
Ból w klatce piersiowej lub więcej niż łagodna duszność
Kiedy należy zasięgnąć porady lekarskiej
W przypadku wystąpienia któregokolwiek z poniższych objawów należy natychmiast skontaktować się z lekarzem:
-
Kaszel z gęstą, żółtą lub zieloną plwociną (śluzem) lub krew w plwocinie.
-
Ból w klatce piersiowej, duszność, świszczący oddech lub trudności z oddychaniem.
-
Silny ból głowy lub ból twarzy, szyi lub uszu.
-
Silny, stały ból dolnej prawej części brzucha.
-
Ciągłe wymioty (niemożność utrzymania żadnych płynów).
-
Częsta biegunka (więcej niż 5 razy na dobę) lub biegunka z krwią (czerwona lub czarna barwa) lub śluzem.
-
Osłabienie, zawroty głowy lub uczucie omdlenia.
-
Skrajne pragnienie.
-
Gorączka 38°C (100,4°F) lub wyższa lub zgodnie z zaleceniami lekarza.
-
Jeśli sądzisz, że masz grypę lub jeśli masz dodatni wynik badania w kierunku COVID i jesteś narażony na ryzyko ciężkiej choroby. Istnieją leki zwane lekami przeciwwirusowymi, które mogą Ci pomóc.