Czynniki ryzyka wystąpienia choroby serca
Do chorób serca zalicza się chorobę wieńcową, która polega na uszkodzeniu tętnic serca. Obejmuje ona również zastoinową niewydolność serca i inne problemy z sercem. Tętnice wieńcowe dostarczają tlen potrzebny sercu do pompowania krwi do pozostałych części ciała.
Czynnik ryzyka to coś, co zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania na daną chorobę. Czynniki ryzyka, takie jak palenie tytoniu lub wysoki poziom cholesterolu, mogą uszkadzać tętnice. Nie można kontrolować niektórych czynników ryzyka chorób serca. Należą do nich wiek lub występowanie chorób serca w rodzinie. Istnieje jednak wiele czynników ryzyka chorób serca, na które masz wpływ. Może to zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób serca.
Niezdrowy poziom cholesterolu
Cholesterol to substancja we krwi podobna do tłuszczu. Może gromadzić się wzdłuż ścian tętnic. Osady te nazywa się płytką miażdżycową. Z czasem blaszka miażdżycowa powoduje zwężenie tętnic. To zmniejsza przepływ krwi do serca i mózgu. Jeśli utworzy się skrzep krwi lub oderwie się kawałek płytki miażdżycowej, może on zablokować tętnicę. To może spowodować zawał serca lub udar mózgu. Ryzyko wystąpienia chorób serca wzrasta w przypadku wysokiego poziomu cholesterolu LDL („złego”). Wzrasta też w przypadku wysokiego stężenia trójglicerydów. Jest to kolejna substancja tłuszczowa, która może się odkładać. Na ryzyko narażone są również osoby z niskim poziomem cholesterolu HDL („dobrego”). HDL pomaga pozbyć się złego cholesterolu. Zagrożenie występuje w przypadku:
-
Cholesterolu HDL na poziomie 40 mg/dl lub niższym
-
Cholesterolu LDL na poziomie 100 mg/dl lub wyższym
-
Trójglicerydów na poziomie 150 mg/dl lub wyższym
Niezdrowa dieta
Dieta o wysokiej zawartości tłuszczów nasyconych, tłuszczów trans i cholesterolu ma związek z chorobami serca i chorobą wieńcową. Ograniczając tłuszcze nasycone i tłuszcze trans, można obniżyć poziom cholesterolu LDL („złego”) i triglicerydów. LDL jest jedną z głównych substancji powodujących zawały serca. Unikaj większości kwasów tłuszczowych trans, ograniczając spożywanie poniższych produktów:
Zastąp mniej zdrową żywność dietą z dużą ilością tych pokarmów:
Spożywanie zbyt dużej ilości alkoholu również zwiększa ryzyko choroby serca. Może być przyczyną nadciśnienia. Podnosi też poziom trójglicerydów.
Palenie tytoniu
Jest to najważniejszy czynnik ryzyka, który możesz zmienić. W grupie ryzyka znajdują się osoby używające wszelkiego rodzaju wyrobów tytoniowych i nikotynowych. Są to:
-
Papierosy
-
Papierosy elektroniczne
-
Tytoń do żucia
-
Cygara
-
Fajka
Jeśli palisz, nigdy nie jest za późno, aby zadbać o swoje serce. Zapytaj swojego lekarza o nikotynowe produkty zastępcze i pomoc w rzuceniu palenia. Rzucenie palenia jest najważniejszym sposobem na zmniejszenie ryzyka wystąpienia choroby wieńcowej.
Nadciśnienie
Nadciśnienie ma miejsce, gdy krew naciska na ściany tętnicy zbyt mocno. Powoduje to ich uszkodzenie. Podczas gojenia tworzy się tkanka bliznowata. Przez to tętnice stają się sztywne i słabe. Płytka miażdżycowa przylepia się do tkanki bliznowatej. To powoduje zwężenie i twardnienie tętnic. Nadciśnienie powoduje również, że serce musi ciężej pracować, aby przepompować krew do całego ciała. Zwiększa ryzyko zawału serca, a zwłaszcza udaru mózgu. Tkanka mózgowa jest bardzo wrażliwa na uszkodzenia spowodowane wysokim ciśnieniem krwi. Do grupy ryzyka zalicza się osoby, których ciśnienie krwi wynosi 120/80 lub więcej. Obecnie eksperci określają ciśnienie krwi w przedziale od 130 do 139/80 do 89 jako nadciśnienie 1. stopnia.
Przewlekła choroba nerek
Przewlekła choroba nerek to kolejny czynnik ryzyka chorób serca. Jeśli występuje u Ciebie choroba nerek, porozmawiaj z lekarzem o sposobach jej kontrolowania.
Negatywne emocje
Przewlekły stres, tłumiony gniew i inne negatywne emocje mają związek z chorobami serca. Dzieje się tak dlatego, że stres zwiększa poziom hormonu, który zwiększa obciążenie serca. Z czasem emocje te mogą zwiększać ryzyko chorób serca.
Zespół metaboliczny
Jest on spowodowany połączeniem pewnych czynników ryzyka. Zwiększa ryzyko chorób serca, udaru mózgu i cukrzycy. Zespół metaboliczny występuje u osób, u których występują 3 lub więcej z wymienionych czynników:
-
Niski poziom cholesterolu HDL
-
Wysoki poziom trójglicerydów
-
Nadciśnienie
-
Wysoki poziom cukru we krwi
-
Dodatkowe kilogramy w okolicy talii
Cukrzyca
Cukrzyca występuje w przypadku wysokiego poziomu cukru (glukozy) we krwi. Może to prowadzić do uszkodzenia tętnic, jeśli nie jest pod kontrolą. Cukrzyca zwiększa również prawdopodobieństwo wystąpienia cichego zawału serca, czyli takiego, który nie daje żadnych objawów.
Badanie A1C jest powszechnym badaniem krwi służącym do diagnozowania cukrzycy typu 1 i typu 2. Daje również możliwość sprawdzenia, jak dobrze radzisz sobie z cukrzycą. Jeśli Twój poziom A1C wynosi od 5,7 do 6,4, masz stan przedcukrzycowy. Gdy poziom A1C osiągnie 6,5, oznacza to, że masz cukrzycę. Lekarz pomoże Ci ustalić, jaki powinien być Twój poziom A1C. Docelowy poziom zależy od wieku, ogólnego stanu zdrowia i innych czynników. Plan leczenia może wymagać zmian, jeśli obecny poziom jest zbyt wysoki.
Nadwaga
Nadwaga zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia innych czynników ryzyka, takich jak cukrzyca. Dodatkowe kilogramy w okolicy talii lub brzucha najbardziej zwiększają ryzyko chorób serca.
Jesteś w grupie ryzyka, jeśli:
Brak aktywności fizycznej
Eksperci zalecają co najmniej 150 minut aktywności fizycznej o umiarkowanej intensywności tygodniowo, aby uzyskać znaczące korzyści dla zdrowia. Jesteś w grupie ryzyka, jeśli ćwiczysz mniej niż 30 minut dziennie, przez mniej niż 5 dni w tygodniu.
Brak aktywności fizycznej zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania na cukrzycę, nadciśnienie, wysoki poziom cholesterolu i nadwagę.
U większości osób z chorobami serca występuje więcej niż jeden czynnik ryzyka. Wraz ze wzrostem liczby czynników ryzyka wzrasta ryzyko wystąpienia chorób serca i choroby wieńcowej. Porozmawiaj z lekarzem na temat swojego ryzyka wystąpienia chorób serca. Dowiedz się, jak możesz je poprawić lub całkowicie wyeliminować.