Na początku karmienie piersią może wydawać się tajemnicze. Co dzieje się wewnątrz piersi? Skąd pochodzi mleko? Czy dziecko oddycha prawidłowo? W rzeczywistości matki i dzieci są naturalnie przystosowane do karmienia piersią. Poniższy rysunek pokazuje, jak Ty i Twoje dziecko współpracujecie podczas karmienia piersią.
Właściwe mleko na właściwy czas
Wraz ze wzrostem dziecka zmieniają się jego potrzeby. Mleko zmienia się, aby je zaspokoić. Twój organizm wytwarza 3 rodzaje mleka dla Twojego dziecka:
-
Siara jest pierwszym mlekiem. Jest gęsta i żółtawa, dlatego wiele osób nazywa ją płynnym złotem. Siara dostarcza wszystkich składników odżywczych, których dziecko potrzebuje w pierwszych dniach życia. Może to nie wyglądać na wiele, ale to wszystko, czego dziecko potrzebuje w tym czasie.
-
Mleko przejściowe pojawia się od 2 do 5 dni po porodzie. Może mieć kolor kremowy, biały lub żółty.
-
Dojrzałe mleko pojawia się w drugim lub trzecim tygodniu po urodzeniu. Wygląda na rzadsze lub bardziej wodniste. Może mieć sinawy odcień. Poziom białka, tłuszczu i przeciwciał w dojrzałym mleku zmienia się wraz z potrzebami dziecka.

Zraziki to struktury, które produkują i przechowują mleko.
Przewody to rurki, które przenoszą mleko do brodawki sutkowej.
Nos dziecka jest płaski, co ułatwia oddychanie podczas picia mleka z piersi.
Sutek ma wiele małych otworów, przez które wypływa mleko.
Otoczka zawiera olejki, które oczyszczają brodawkę i ułatwiają przystawienie dziecka do piersi. Podczas karmienia jak największa część otoczki powinna znajdować się w ustach dziecka. Pomaga to dziecku pobierać mleko z piersi. Jest to również wygodniejsze niż ssanie samego sutka.
Język pomaga dziecku w piciu mleka z piersi. Możesz nawet zobaczyć końcówkę języka, która wystaje spod brodawki podczas karmienia dziecka!